Obecnie urządzenia mobilne nowoczesne smartfony i tablety wyposażone są w mocne procesory i duża ilość pamięci. Dzięki temu mogą obsługiwać coraz bardziej zaawansowane oprogramowanie.
Obecnie coraz więcej firm korzysta z różnego rodzaju oprogramowania wspierającego biznes kierowanego na użytkowników mobilnych. Firmy tworzące tego rodzaju oprogramowanie chcą oddawać użytkownikom jak najlepsze oprogramowanie które będzie działało bezbłędnie. W czasie tworzenia oprogramowania przeprowadzanych jest wiele różnych testów, których zadaniem jest wyłapanie wszystkich usterek, ale także sprawdzenie oprogramowania pod względem użyteczności i łatwości obsługi. Wykonywane są testy użyteczności w celu upewnienia się, że aplikacja mobilna jest łatwa w obsłudze, zatem szata graficzna jest przyjazna i przejrzysta. Przyciski powinny być odpowiedniej wielkości, a całość powinna być zaprojektowana w taki sposób aby użytkownik mógł intuicyjnie poruszać się po różnych warstwach programu. Z pewnością bardzo ważne będzie także przetestowanie zgodności z różnymi urządzeniami mobilnymi, jak również różnymi wersjami przeglądarek internetowych, rozmiarach ekranów i wersjach systemów operacyjnych. Ważne będzie także testowanie interfejsu opcji menu, przycisków, zakładek, historii, ustawień i nawigacji aplikacji.
Jest to ważne aby wszystkie te elementy działały bez zarzutu bez względu na urządzenie na którym pracujemy.
Ważne jest także odpowiednie przetestowanie działania online i offline, w tym prawidłowego nawiązywania połączenia z siecią i logowania do systemu. Trzeba także przeprowadzi różnego rodzaju testy integracyjne, dzięki nim sprawdzimy czy oprogramowanie dobrze współdziała z systemami operacyjnymi i innym oprogramowaniem. Warto zwrócić uwagę także na wykorzystanie zasobów sprzętowych testowanie użycia pamięci, automatyczne usuwanie plików tymczasowych, problemy z lokalną bazą danych, te działania zwane są testowaniem zasobów niskiego poziomu.