Do czego wykorzystujemy skóry naturalne?

Pytanie może się wydać trochę dziwne, ale działalność organizacji broniących praw zwierząt przyczyniła się do tego, że część z nas zrezygnowała ze skórzanych ubrań, część dłużej się zastanawia nad tym, czy kupić skórzaną kurtkę. Mimo to nie tylko skórzane kurtki są nadal produkowane, ale i spodnie oraz tapicerka. Materiał na skórzane ubiory wybiera producent o rodzaju tapicerki może decydować właściciel samochodu.

Zatem jaką skórę wybrać na samochodową tapicerkę?

Jest kilka podstawowych rodzajów skór naturalnych, mimo to producenci wymyślili wiele własnych nazw chociażby w zależności od faktury, koloru lub wielkości widocznego ziarna.

Z grubsza jednak skóry dzieli się ze względu na rodzaj powierzchni (czy gładka, czy szorstka, czy włoskowata) i poziom przemakalności. Do tapicerki samochodowej najchętniej wybieramy skóry cielęce lub bydlęce, choć mogą też być na przykład świńskie.

Skóra, która jest mało podatna na działanie wody nazywana jest zamkniętą; skóra w jakimś stopniu wodę wchłaniająca to skóra otwarta. Obie mają swoje wady i zalety – pierwsza jest mniej podatna na zanieczyszczenia za to druga oddycha i bywa przyjemniejsza w dotyku.

Są skóry gładkie i skóry szorstkie. Gładkie są najczęściej zabezpieczane lakierem wykończeniowym po wcześniejszym polerowaniu.

Skóry szorstkie można również podzielić na dwa rodzaje, a warto, ponieważ nierzadko welur jest mylony z nabukiem. Natomiast różnice pomiędzy tymi rodzajami skór są wyraźne. Powierzchnię weluru stanowi przeszlifowana strona odmięsna skóry. Natomiast skóra nabukowa jest szlifowana od strony lica i często jest przyjemniejsza w dotyku od weluru. Oba rodzaje zaliczane są do skór otwartych i są trudniejsze w czyszczeniu niż skóry gładkie. Mają jednak niemało zwolenników.

Zatem wybór skóry na tapicerkę samochodową zależeć może nie tylko od trwałości skóry i jej odporności na zanieczyszczenia. Część z nas kieruje się również gustem kolorystycznym i upodobaniami do takiej, a nie innej faktury.

By skórzana tapicerka służyła nam jak najdłużej

Tapicerka skórzana należy do najtrwalszych, jednak by utrzymać jest dobry stan powinniśmy dbać o jej systematyczną konserwację i czyszczenie.

Pierwszy etap czyszczenia nie obejdzie się od sposobów domowych, czyli samochodowego odkurzacza, szczotki i lekko wilgotnej ściereczki z mikrofibry.

Są też domowe sposoby na czyszczenie skóry z plam, na przykład roztwory z sodą oczyszczoną lub octem. Mimo to w takich wypadkach coraz częściej sięgamy po gotowe zestawy do czyszczenia skóry, zwierające między innymi odpowiednie preparaty, w tym pianki w sprayu.

Autor: https://czyszczenieskory.pl/