Jak zachować się podczas awarii pojazdu na trasie?

Nigdy nie wiemy, kiedy i gdzie przytrafi się nam awaria samochodu. Może się to stać w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie kroki należy podjąć w przypadku, gdy dojdzie do awarii pojazdu na trasie?

Czy da się uniknąć awarii samochodu na trasie?

Zapobiegnięcie wszystkim usterkom, jakie się mogą przydarzyć naszemu pojazdowi na trasie, nie jest niestety możliwe. Jednak aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tej nieprzyjemnej sytuacji, warto wykonywać regularny przegląd auta w sprawdzonym serwisie. Na wyposażeniu samochodu zawsze powinniśmy mieć ze sobą zestaw niezbędnych narzędzi i akcesoriów takich jak: trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa. Warto też sprawdzić, w jakim stanie jest nasze koło zapasowe i czy będziemy mogli go użyć w razie potrzeby.

Co zrobić w przypadku awarii na trasie?

Podczas trasy może spotkać nas wiele usterek. Duża część z nich uniemożliwia nam kontynuowanie podróży. Dlatego dobrze jest wiedzieć jakie kroki trzeba podjąć, by poradzić sobie w taj niebezpiecznej sytuacji. Przede wszystkim trzeba zachować spokój, by działać racjonalnie. To jak zachowamy się w takiej sytuacji, ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest usunięcie pojazdu z drogi i odpowiednie oznakowanie go. Włącz światła awaryjnie i rozstaw trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli sytuacja ma miejsce w terenie zabudowanym to ustaw trójkąt blisko pojazdu. Na drogach ekspresowych oraz szybkiego ruchu, powinieneś ustawić go nawet 50 metrów za pojazdem. Na autostradach odległość powinna wynosić 100 metrów.

Gdy samochód jest już zabezpieczony i oznakowany, możemy poszukać usterki, a jeżeli to konieczne zadzwonić po pomoc drogową. Jeśli awaria miała miejsce we Wrocławiu warto zwrócić się o pomoc do firmy Pomoc Drogowa Wrocław 24h Dariusz Kohl, mieszczącej się przy ul. Świętego Wincentego 25, której oferta dostępna jest na stronie pomoc-drogowa24.eu lub pod numerem telefonu: 601 703 320. Jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy z dziedziny mechaniki, to i tak dobrze jest dokonać wstępnych oględzin awarii pojazdu, aby lepiej poinformować ubezpieczyciela, który wyśle na miejsce zdarzenia pomoc drogową.

Jak pomóc trafić na miejsce zdarzenia pomocy drogowej?

Czasem niektórych usterek nie da się naprawić na miejscu. Aby określić rodzaj oraz wagę usterki warto skontaktować się z pomocą drogową. W takiej sytuacji przydatna jest również podstawowa wiedza z zakresu działania samochodu. Takie informacje zapewnić może nam specjalistyczny blog czy czasopisma motoryzacyjne. Jeśli awaria jest poważna, niezbędne będzie wezwanie pomocy drogowej z lawetą. Aby cała akcja przebiegła pomyślnie, trzeba podać bardzo dokładną lokalizację miejsca zdarzenia. Robimy to poprzez poinformowanie dyspozytora pracującego dla pomocy drogowej. W określeniu lokalizacji mogą nam pomóc słupki umieszczone po bokach jezdni. Znajdziemy, na nich dwie liczby, które oznaczają kolejno, na którym kilometrze drogi się znajdujemy oraz jaki jest numer słupka i metrów. Podając informacje o numerze drogi, numerze słupka oraz kilometrze, na którym stoimy, kierowcy z pomocy drogowej nie powinni mieć problemów z trafieniem na miejsce zdarzenia. Można, zamiast numeru drogi podać nazwę najbliższej miejscowości.