Sprzedaż auta to zdecydowanie długi i skomplikowany proces. Dodatkowo, jeśli liczymy na uzyskanie korzystnej ceny w stosunkowo szybkim czasie, musimy odpowiednio się do tej sprzedaży przygotować. Najlepszym pomysłem jest w tym przypadku działanie według ściśle ustalonego wcześniej planu. Jak powinien wyglądać taki plan i koleje kroki przygotowywania auta do sprzedaży dowiesz się, czytając dalsza część tekstu.
Odpowiednie przygotowanie pojazdu do sprzedaży
Każdy z nas wie, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie wizualne. Ludzie są wzrokowcami, dlatego ważna jest prezencja samochodu. Bardzo dobrym pomysłem jest, zatem przeprowadzenie podstawowego detailingu, czyli nic innego jak dokładne wyczyszczenie i renowacja pojazdu. Jest to, co prawda dosyć długotrwały proces, jednak warty zachodu. W dzisiejszym artykule specjalista, który każdego dnia zajmuje się profesjonalną sprzedażą aut w Skupie aut w Pułtusku – https://sprzedajswojeauto.pl/skup-samochodow-pultusk/, podzieli się z Państwem cennymi radami, które pozwolą wyróżnić się na tle innych. Najlepiej zadbać o dokładne umycie karoserii i szyb, a następnie poddać auto nabłyszczaniu i polerowaniu. Warto jednak wspomnieć, że ostatni z prezentowanych kroków powinien zostać wykonany z niezwykłą precyzją, dlatego dobrze jest powierzyć to specjalistom, którzy bez wątpienia nie porysują auta. Nie należy także zapomnieć o dokładnym umyciu opon oraz wyczyszczeniu felg, nadkoli i progów. Ostatni etap to wyczyszczenie wnętrza auta oraz bagażnika.
Zrobienie dobrych zdjęć auta
Nie należy się tutaj oszukiwać, nawet najbardziej profesjonalne fotografie nie sprawią, że stary i zaniedbany pojazd będzie wyglądał jak z salonu. Jednakże odpowiednio wykonane zdjęcia mogą stanowić dobrą zachętę dla potencjalnych klientów. Podstawą dobrego zdjęcia jest, przede wszystkim estetyka i fachowe wykonanie. Fotografia nie powinna być wykonywana na brzydkim, brudnym tle. Najlepiej wybrać się na jakiś pusty parking lub skraj lasu, gdzie otoczenie nie będzie odwracało uwagi a równocześnie, będzie miłe dla oka. Istotne jest również kadrowanie, perspektywa, oświetlenie auta oraz ostrość zdjęcia. Pojazd powinien znajdować się w centrum kadru a zdjęcie, musi być wykonane w takiej odległości by nadwozie, zachowało naturalne proporcje a auto nie, wydawało się w żaden sposób zniekształcone.
Nie bez znaczenia jest również kadrowanie, perspektywa, ostrość zdjęcia oraz właściwe oświetlenie auta. Samochód musi być głównym elementem zdjęcia, dlatego powinien znajdować się w centrum fotografii. Dobrze byłoby gdyby zdjęcia wykonywane były z odpowiedniej odległości i wysokości maski samochodowej, tak aby nadwozie zachowało swoje naturalne proporcje a auto nie, wydawało się zniekształcone.
Krok trzeci – odpowiednio skomponowane ogłoszenie
Dobrze skomponowane ogłoszenie zagwarantuje nam, że nasza oferta wyróżni się z tłumu innych opisów i wzbudzi duże zainteresowanie. Nie warto jednak koloryzować i zakłamywać rzeczywistość oraz starać się wypaść zbyt oryginalnie. Złota zasada mówi: im prościej napisane, tym lepiej dla nas.
Ważne jest, by przekazać wszystkie istotne informacje, tak aby potencjalny kupiec wiedział, że ma do czynienia z prawdomówną osobą. Tytuł ogłoszenia musi wskazywać jasno na model samochodu a wszelkie rubryki, powinny być wypełnione tak, aby były one widoczne dla kupców poszukujących aut w konkretnej kategorii. Komponując sam opis samochodu, nie warto silić się na bajkowe opisy. Lepiej postawić na fakty i zamieścić wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pojazdu. Jeśli sprzedajemy auto posiadające bogate wyposażenie dobrze, jest podkreślić te atuty, co na pewno podbije stawkę.
Pamiętajmy, że jako sprzedający bierzemy całkowitą odpowiedzialność za treść tego, co będzie przedstawione w ogłoszeniu. Wszystkie zmyślenia i przeinaczenia na pewno wyjdą na jaw i to my będziemy musieli za nie odpowiedzieć. Dlatego też, jeśli nie jesteśmy pewni jakichś szczegółów lub nie znamy historii samochodu, to nie warto gdybać i umieszczać w opisie słynnego sformułowania „auto bezwypadkowe”. Pod żadnym pozorem nie manipulujemy również informacjami o przebiegu auta, gdyż jest to karalne.
Gdzie warto sprzedać samochód?
Lokalne gazety to już niestety przeżytek, dlatego nie warto zawracać sobie nimi głowy. To Internet jest obecnie miejscem, gdzie znajdziemy wszystko i to tu należy umieścić swoje ogłoszenie. Do wyboru mamy wiele platform sprzedażowych, jednak dobrze jest ograniczyć się do 2 lub 3 najpopularniejszych. Zdarza się, że zostanie nam naliczona prowizja od umieszczenia ogłoszenia, jednak nie ma się co dziwić. Platformy biorą część odpowiedzialności za transakcję a na dodatek, muszą z czegoś zarabiać. Taka jest cena za szybką sprzedaż auta.
Dla zwiększenia zasięgu warto jest udostępniać link do ogłoszenia na używanych przez nas portalach społecznościach oraz na forach tematycznych. Dobrym rozwiązaniem jest również zawieszenie kartki z ofertą sprzedaży na szybie samochodu, którego dotyczy oferta. Opis taki powinien zawierać jedynie podstawowe informacje na temat samochodu oraz cenę i dane kontaktowe właściciela. Najszybszym sposobem na szybką i skuteczną sprzedaż swojego używanego pojazdu, jest skup aut. Oferują one skup samochodów za gotówkę, niezależnie od ich marki czy stanu technicznego. I tak, Skup aut MakTech, jest w stanie odkupić Twój pojazd, za najwyższą, najbardziej korzystną dla Ciebie cenę, a dodatkowo, przyjedzie pod wskazany adres i dokona darmowej wyceny, aby nie narazić Cię na stres i dodatkowe koszty, związane z przewozem np. niesprawnego auta.
Sprzedałem samochód…ale co dalej?
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że sprzedaż auta to nie tylko oddanie kluczyków i machanie nowemu właścicielowi odjeżdżającemu ku zachodowi słońca. Istnieją bowiem formalności, które muszą zostać dopełnione już po zakończeniu transakcji.
Najważniejszą kwestią jest zgłoszenie faktu sprzedaży auta. Mamy na to 30 dni od momentu podpisania umowy i należy to zrobić w miejscu, gdzie pojazd był przez nas zarejestrowany. Jeśli zlekceważymy ten obowiązek, może nas czekać niemiła niespodzianka w postaci mandatu. Sam proces zgłoszenia jest bezpłatny i bardzo szybki. Do wyrejestrowania samochodu potrzebujemy jedynie dowód osobisty i umowę kupna-sprzedaży w postaci kopii. Na miejscu musimy jeszcze wypełnić odpowiedni formularz i to tyle. Nie możemy również zapomnieć o zawiadomieniu naszego ubezpieczyciela o tym, że właśnie sprzedaliśmy auto. Mamy na to 14 dni.
Kupiłem samochód…i co dalej?
Nabywca pojazdu również musi dopełnić kilku formalności, by w pełni stać się nowym właścicielem auta. Najważniejszą z nich jest zarejestrowanie samochodu w Wydziale Komunikacji. Czas na dokonanie takiego wpisu to również 30 dni od podpisania umowy kupna – sprzedaży. Aby dokonać rejestracji należy mieć przy sobie dowód osobisty, kartę pojazdu, umowę kupna – sprzedaży, polisę OC oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Do mniej przyjemnych rzeczy należy również konieczność odprowadzenia opłaty PCC-3, czyli podatku naliczonego od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% rynkowej wartości auta, a na jego zapłacenie kupujący ma 14 dni.