Malowanie betonu – czym i jak zrobić to dobrze

Jeśli właściwie pomalujesz ścianę z bloczków betonowych, będzie ona służyć latami przy niewielkich kosztach utrzymania. Kluczowym słowem w poprzednim zdaniu jest „właściwie”. Jak się bowiem okazuje, zarówno technika malowania, jak i farba, której użyjesz, mogą sprawić, że malowanie betonu będzie czynnością, którą wykonasz szybko i sprawnie, albo będziesz musiał tę pracę ciągle poprawiać i uzupełniać ubytki farby.

 

W tym krótkim artykule znajdziesz garść porad, których przestrzeganie pomoże Ci pomyślnie i szybko wykonać tę nietrudną pracę. Cały proces został podzielony na dwie części — przygotowanie do malowania i samo malowanie. Jak łatwo się domyślić, szczególną uwagę warto zwrócić na dokładne przygotowanie całego procesu, gdyż jakiekolwiek niedbalstwo w tym zakresie będzie skutkować nie tylko dłuższym czasem wykonywania pracy, ale również znacznym zwiększeniem kosztów, które to działanie pochłonie.

Malowanie betonu – przygotowanie powierzchni i wybór farby

Istnieją dwa podstawowe rodzaje wykończenia, jakie stosuje się na bloczku betonowym – gładka i dzielona powierzchnia. Niezależnie od wykończenia i tego, czy beton został już kiedyś pomalowany, procedura czyszczenia jest bardzo podobna. Prace przygotowawcze pod malowanie betonu zacznij od umycia ściany za pomocą myjki ciśnieniowej. Nie używaj więcej niż 2000 psi na niepomalowanej ścianie lub 2500 psi na wcześniej pomalowanej ścianie, ponieważ możesz uszkodzić powierzchnię betonu lub położonej na nim zaprawy i w ten sposób zwiększysz niepotrzebnie ilość pracy, którą trzeba wykonać.

Zwykła woda jest odpowiednia do usuwania brudu i kurzu, a także luźnej i łuszczącej się farby. Dodaj do strumienia odrobinę łagodnego mydła lub detergentu do prania, jeśli na ścianie po wstępnym umyciu zostają tłuste plamy. Jeśli to nie zadziała, użyj szczotki do szorowania lub ręcznej skrobaczki, aby ręcznie zeskrobać wszelkie pozostałe plamy i luźną farbę.

Brakującą i uszkodzoną zaprawę należy naprawić przed przystąpieniem do gruntowania. Użyj wstępnie zmieszanej zaprawy akrylowej, chyba że chcesz spędzić dodatkowe 2 dni na mieszaniu i suszeniu zaprawy. W razie potrzeby napraw i uzupełnij luźne połączenia elementów.

Na niepomalowany lub wcześniej malowany beton należy użyć podkładu akrylowego wypełniającego bloki w celu uszczelnienia drobnych szczelin i porów. Należy również zagruntować całą zaprawę. Tekstura określi potrzebną ilość podkładu i farby. Gładki beton licowy wymaga znacznie mniej podkładu.

Przed malowaniem upewnij się, że wszystkie pęknięcia i szczeliny zostały uzupełnione. Każdy obszar wystarczająco duży, aby wpuścić wodę, powinien być uszczelniony. Najlepszym rodzajem uszczelniacza do zastosowania w tym przypadku jest uszczelniacz elastomerowy. Do uszczelnienia złączy dylatacyjnych musisz użyć uszczelniacza piankowego.

Wybór farby i malowanie betonu

Jeśli wszystkie przygotowania przebiegły właściwie, jesteś gotowy do malowania. Pozostało jeszcze wybrać farbę. Najlepszym rodzajem farby do betonu do ścian zewnętrznych jest elastomer. Farba akrylowa jest drugą najlepszą opcją. Pamiętaj, aby nałożyć 2 warstwy, aby uzyskać najwyższą trwałość. Rodzaj farby, którą przeprowadzisz malowanie betonu, będzie zależał od przeznaczenia pomieszczenia oraz jego wystroju. Na przykład łatwiej będzie utrzymać farbę z połyskiem. Nanieś farbę na blok betonowy za pomocą hydrodynamicznego urządzenia natryskowego, a następnie natychmiast z powrotem wałkuj, pracując w odcinkach wzdłuż ściany. Pierwszy etap malowania betonowych okapów i nawisów odbywa się na poziomie gruntu. Wszystkie krzaki i krzewy należy przyciąć tak daleko, jak to możliwe, aby ułatwić ustawienie drabin.

Wybierz właściwą drabinę. Upewnij się, że jest wystarczająco długa, aby umieścić ją pod bezpiecznym kątem do budynku i nie ryzykować, że przewróci się do tyłu. Nie ryzykuj i zawsze podczas wchodzenia i schodzenia poproś o pomoc kogoś, kto będzie stał na dole drabiny, aby ją przytrzymać stabilnie.

Musisz ustalić, czy powierzchnia nie została wcześniej malowana farbą na bazie ołowiu. Jeśli twój dom został zbudowany przed 1979 rokiem, najprawdopodobniej użyto farby na bazie ołowiu. Aby pracować w domach z farbą na bazie ołowiu, dla własnego bezpieczeństwa powinieneś nosić maskę oddechową i specjalną odzież. Wszelkie pozostałości ze skrobania i szlifowania należy zebrać w folię z tworzywa sztucznego, którą należy starannie zwinąć i wyrzucić na składowisko odpadów niebezpiecznych.