Jak kupować auto dostawcze po leasingu?

Busy i dostawczaki robią wielką karierę w przedsiębiorstwach usługowych i transportowych. Tego rodzaju auta często użytkowane są na zasadzie leasingu. Po wygaśnięciu takiej umowy trafiają na rynek wtórny. Czy warto zatem kupować poleasingowe samochody dostawcze?

Poleasingowe samochody dostawcze i ich rodzaje

Wśród samochodów służących do celów służbowych królują busy, czyli niewielkie samochody dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5. Tego rodzaju auta można prowadzić z prawem jazdy kategorii B (dotyczy to także wraz osobówek przerobionych do celów transportowych). Dostępne są w wielu różnych wersjach nadwozia i służą licznym celom: transportują towary lub pracowników, wykorzystywane są też do przewozu wyposażenia. Wśród dostawczaków są też niewielkie ciężarówki: chłodnie, platformy, kontenery i plandeki. Do ich obsługi wymagane jest prawo jazdy kategorii C. Dostępne na rynku wtórnym poleasingowe samochody dostawcze również znajdą zastosowanie w różnych branżach. Mogą służyć zarówno do pracy, jak i użytku prywatnego. Do ich zakupu zachęca też atrakcyjna cena.

Poleasingowe samochody dostawcze – dlaczego warto

Istnieje szereg powodów, dla których warto kupować poleasingowe samochody dostawcze. Po pierwsze są to dość nowe pojazdy, które trafiły do wtórnej sprzedaży po 3-7 latach użytkowania. Po drugie pochodzą od polskich dystrybutorów. Były serwisowane w autoryzowanych warsztatach z użyciem oryginalnych części. Dzięki regularnym naprawom i wymianie zużytych podzespołów są zwykle utrzymane w dobrym stanie technicznym. W tym wypadku wiele zależy jednak od konkretnego egzemplarza. Dlatego przed zakupem takiego auta w internecie warto dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia o sprzedaży. Znajdziemy w nim informację o ewentualnych usterkach i podzespołach do wymiany. Stan wizualny ocenimy na podstawie dokumentacji zdjęciowej. Warto też obejrzeć auto osobiście i wykonać jazdę próbną. Uczciwy sprzedawca udzieli też na pojazd gwarancji rozruchowej, która pozwala na jego zwrot w razie stwierdzenia ukrytych wad i usterek.