Piece konwekcyjne to od dawna ostoja profesjonalnych kuchni wciąż zyskują popularność, coraz częściej możemy spotkać je w zastosowaniach domowych. Wiele osób wybiera wersje kompaktowe, albo kupuje piekarnik z ustawieniem konwekcyjnym.
Urok krótszych czasów gotowania, równomiernie ugotowanych potraw oraz lepsza efektywność energetyczna piekarnika są bardzo dużą zaletą. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z konwekcją muszą nieco zmienić swoje podejście do czasów przygotowywania potraw. Tradycyjny piekarnik wykorzystuje promieniowanie cieplne, które emanuje z górnej lub dolnej powierzchni.
Rezultatem tego jest nierównomierne przygotowanie potraw. Tym, co wyróżnia piec konwekcyjny, jest wewnętrzny wentylator, który cyrkuluje gorące powietrze, tworząc równomiernie nagrzewanie i opiekanie żywności. Ciepło otacza potrawy dzięki czemu przygotowywane są lepiej, ale także szybciej.
W wersji konwekcyjnej można także obniżyć temperaturę i skrócić czas pieczenia w stosunku do przepisów opracowanych dla tradycyjnego piekarnika. Konieczny będzie w tym wypadku stały dopływ powietrza, jeśli powietrze nie może krążyć wokół żywności, piec konwekcyjny będzie nieskuteczny.
Tace i formy do pieczenia z dolnymi bokami umożliwiają swobodny przepływ gorącego powietrza. Jeśli to możliwe, używaj płytkich naczyń do pieczenia. Staraj się także zachować odstęp od ścian piekarnika, oraz od poszczególnych innych pieczonych posiłków. Dzięki temu gorące powietrze będzie mogło bardzo dobrze podgrzewać. Z pewnością piece wsadowe elektryczne stosowane w restauracjach mogą być wyposażone w wiele różnych udogodnień. Będzie to przykładowo precyzyjne zegar z alarmem, jednak nowsze modele, umożliwiają zaprogramowanie różnych temperatur, w zależności od kolejnych faz pieczenia. Czytelny wyświetlacz pozwala także zaprogramować rodzaj posiłków, można przykładowo zaprogramować pieczenie w zależności od wagi mięsa. Jest to z pewnością bardzo dobry pomysł, dla osób które w kuchni przygotowują wiele rzeczy naraz.