Wiele osób pasjonuje się w wyścigach samochodowych i motocyklowych. Dają one prawdziwy zastrzyk adrenaliny nawet tym, którzy biorą w nich jedynie bierny udział. Oglądanie rajdów pomaga oderwać się od monotonnej codzienności i napełnia widza poczuciem wolności. Właśnie dlatego ludzie kochają wyścigi, patrzenie na zawrotne prędkości sprawia im radość, a rywalizacja sportowców wzbudza silne emocje.
Które wyścigi są najchętniej oglądane i czym różnią się między sobą?
-
Formuła 1 – Mistrzostwa Świata Formuły 1
Formuła 1 to najbardziej prestiżowe i najpopularniejsze wyścigi samochodowe. Mistrzostwa są przeprowadzane każdego roku od 1950 w różnych państwach. W wyścigach F1 bierze udział 10 zespołów po 2 zawodników. W każdym sezonie organizowane jest wiele zawodów. Podczas nich kierowcy zdobywają punkty, które są sumowane, a pod koniec sezonu, sportowiec z największą ich liczbą wygrywa Mistrzostwa Świata Formuły 1. Punkty uzyskane przez kierowców są wliczane również do puli punktów zdobytych przez dany zespół, które sumuje się w klasyfikacji konstruktorów.
Każde zawody w sezonie trwają 3 dni – od piątku do niedzieli. Składają się na nie trzy sesje treningowe, kwalifikacje i oczywiście główny wyścig. Każde zawody odbywają się w innym kraju, więc czas zawodów różni się ze względu na długość toru czy też średnią prędkość na torze. Najczęściej zawody trwają mniej więcej półtorej godziny. Formuła 1 jest zaliczana do jednego z najbardziej dochodowych sportów na świecie, ponieważ przyciąga prawdziwe rzesze fanów z każdego zakątka świata. Fanów motoryzacji zachęcamy do odwiedzenia strony gtswiat.pl, która pełna jest ciekawostek z tego obszaru. Dodatkowo, dzięki niej poznasz również opinie kierowców dotyczące poszczególnych modeli aut oraz będziesz miał możliwość, aby skontaktować się z nimi, szukając porady, za pośrednictwem forum.
-
MotoGP – Motocyklowe mistrzostwa świata
MotoGP to najbardziej prestiżowe wyścigi motocyklowe i odpowiednik Formuły 1, ale w świecie motocykli, z racji na ogromną popularność oraz renomę. Pierwsze wyścigi Moto Grand Prix zorganizowała Międzynarodowa Federacja Motocyklowa w 1949 roku. Aktualnie Mistrzostwa organizowane są na kilku kontynentach – w Europie, Ameryce, Azji, a także Afryce. Każde Mistrzostwo składa się z 19 rajdów w trzech kategoriach. Zawody MotoGP trwają od piątku do niedzieli. W piątek odbywają się treningi, w sobotę kwalifikacje, a w niedzielę główny wyścig. Pod koniec sezonu kierowca, który zdobył najwięcej punktów zostaje mistrzem świata.
NASCAR jest największą organizacją wyścigową w USA. NASCAR została założona w 1948 roku. Aktualnie nadzoruje 1500 rajdów, które mają odbywają się na stu torach w USA, Kanadzie i Meksyku. Najwyższą profesjonalną serię stanowi NASCAR Cup Series, która generuje największy dochód. Przez 10 miesięcy 43 kierowców bierze udział w 36 wyścigach. Pod koniec sezonu kierowca, który zdobył najwięcej punktów zwycięża.
Podsumowanie
Wyścigi samochodowe oraz motocyklowe są znane już od kilkudziesięciu lat, a mimo to nie tracą na popularności. Wciąż wzbudzają w widzach wyjątkowe emocje i podbijają serca ludzi z różnych klas społecznych. Formuła 1, MotoGP oraz NASCAR bardzo różnią się między sobą, ale łączy je miłość do sportu, rywalizacji oraz widzów, którym nieustannie dostarczają niezapomnianych emocji.