Nikt nie lubi podróżować samochodem, w którym nieładnie pachnie lub, co gorsze, w którym pachnie papierosami. Tylko jak walczyć z czymś czego nie widać? Okazuje się, że najlepszym sposobem są profesjonalne preparaty i… systematyczność. O tym, jak dbać o ładny zapach w aucie, przeczytasz w tym artykule.
Auto czyste to auto ładnie pachnące
Kierowcom, którzy mają we krwi dbanie o swoje perełki motoryzacyjne, nie trzeba tego tłumaczyć. Niemniej, wciąż wiele osób zapomina, że walka z brzydkim zapachem rozpoczyna się od walki z brudem. Każda nieładna woń ma przecież swoje źródło i należy się go pozbyć. W jaki sposób?
Przede wszystkim nie zostawiaj w samochodzie żadnych śmieci. Butelki po napojach, zużyte chusteczki, ubrania treningowe – nie musisz wozić tych rzeczy na wycieczki. Pamiętaj też o tym, że samochód – jak wszystko – trzeba czyścić. Regularnie odkurzaj jego wnętrze, czyść tapicerkę i pielęgnuj plastiki, a będziesz mieć pewność, że brzydki zapach nie wynika z Twoich zaniedbań.
Sposób “na już” – środki zapachowe
Czasami nie mamy czasu na kompleksowe czyszczenie albo po prostu szukamy sposobu, który zadziała od razu. W takim przypadku warto sięgnąć po środki zapachowe, ale uwaga nie każdy producent zapachów samochodowych oferuje rozwiązania długotrwałe. Popularne choinki i inne perełki wydzielają zapach raczej krótko. Ponadto niekoniecznie usuwają trudne wonie np. zapach tytoniu lub po prostu zapach starego samochodu. Co w takim przypadku zrobić?
Warto wybrać coś z oferty producenta zapachów samochodowych, który specjalizuje się w tego typu produktach. W Polsce dobrą opinią cieszą się zapachy do auta firmy California Scents, w którego ofercie znajdziesz wiele interesujących kompozycji. Zapachy te znane są ze swojej długotrwałości i świetnych właściwości neutralizujących.
Pranie tapicerki? Może być konieczne
To zła wiadomość, ale warto podkreślić, że pranie tapicerki może być koniecznością, jeśli brzydki zapach ciągle się utrzymuje mimo porządków i środków zapachowych. Pot, naskórek i inne źródła nieprzyjemnych woni najczęściej zagnieżdżają się właśnie w fotelach. Warto więc prać tapicerkę co najmniej raz w roku lub częściej, jeżeli zabrudzenia są duże.
A może to grzyb?
W skrajnych przypadkach winowajcami brzydkich zapachów są bakterie, pleśń lub grzyby. Ich rozwojowi sprzyja brud i wysoka wilgotność w samochodzie. Długo nie usuwane mogą być przyczyną problemów zdrowotnych i wtedy jest to już problem nie tylko estetyczny. Pamiętaj więc, że środki zapachowe są oczywiście warte użytku, ale pozbywanie się źródeł brzydkiego zapachu jest bardziej istotne.