Wymagania standardu IATF 16949:2016

Wiele firm decyduje się na wdrożenie międzynarodowych standardów, aby polepszyć swój status, usprawnić procesy produkcyjne i działać zgodnie z normami. Jednak jak należy się przygotować do certyfikacji? Jakie wymagania stawiane są przed przedsiębiorstwami, które zdecydują się na IATF 16949:2016?

Czym jest IATF 16949? 

IATF 16949:2016 to międzynarodowy standard systemów zarządzania jakością w branży motoryzacyjnej. Został opracowany wspólnie przez członków międzynarodowej grupy specjalistów. Dokument ten określa wymogi systemu jakości i jest oparty na ISO 9001 oraz specyficznych potrzebach klientów z tej branży. IATF 16949 kładzie nacisk na rozwój, który zapewnia ciągłe doskonalenie, zapobieganie defektom oraz ograniczenie zmienności i odpadów w łańcuchu dostaw. 

Wymagania, jakie stawiane są przed firmami 

Wymagania Międzynarodowej Grupy Motoryzacyjnej (IATF) 16949: 2016 dotyczące systemu zarządzania jakością zostały podzielone, aby można było je łatwo zrozumieć i wprowadzić w życie. Dotyczą one wielu płaszczyzn i wymuszają kompleksowe podejście do zmian w firmie. Aby odnieść sukces i uzyskać certyfikat, organizacja musi spełniać je w każdym z zakresów. Kontroli podlegają m.in. jakość używanych materiałów, sposób zarządzania, wydajność, zapewnienie bezpieczeństwa, stosowanie nowoczesnych technik, itd.  

Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej o konkretnych wymaganiach standardu IATF 16949:2016, więcej informacji znajdą na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/q01-omowienie-wymagan-standardu-iatf-169492016/

Jakich firm dotyczy IATF 16949? 

Norma ma zastosowanie do każdej organizacji, która produkuje jakiekolwiek komponenty, zespoły i części na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego. Może być wykorzystana zarówno w ogromnych korporacjach, jak i niewielkich zakładach. To nie rozmiar przedsiębiorstwa decyduje o tym, czy certyfikacja IATF 16949 jest możliwa, a rodzaj wytwarzanych i sprzedawanych przedmiotów. Dotyczy więc firm zajmujących się: 

  • procesem wytwarzania materiałów produkcyjnych,  
  • opracowywaniem części produkcyjnych  
  • usługami związanymi z motoryzacją, 
  • pracami wykończeniowymi pojazdów. 

Dziś, kiedy fabryki samochodów są montowniami, ilość dostawców sięga tysięcy. Dlatego tak ważne jest, aby każda firma włączona w produkcję auta, pracowała wg określonego, spójnego standardu. Obecnie jest nim IATF 16949. 

 

Zamieszczono w: Blog