Jak skuteczna jest psychoterapia?

Sesje psychoterapii pomagają ludziom dokonywać pozytywnych zmian w ich życiu.

Przeciętna osoba, która angażuje się w psychoterapię, ma lepszą sytuację pod koniec leczenia niż osoby, które w ogóle nie otrzymują leczenia. Kiedy ludzie rozpoczynają psychoterapię, często czują, że ich cierpienie nigdy się nie skończy. Psychoterapia pomaga ludziom zrozumieć, że mogą coś zrobić, aby poprawić swoją sytuację. Prowadzi to do zmian, które poprawiają zdrowe zachowanie, niezależnie od tego, czy chodzi o poprawę relacji, poprawne wyrażanie emocji, lepsze samopoczucie w pracy lub szkole, czy też bardziej pozytywne myślenie.

Jak skuteczna jest psychoterapia?

Dlaczego warto umówić się na sesję terapeutyczną

Podczas gdy niektóre kwestie i problemy najlepiej odpowiadają określonemu stylowi terapii, to, co pozostaje krytyczne i ważne, to relacja pacjenta z psychologiem. Czas trwania psychoterapii zależy od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju problemu lub zaburzenia, cech i historii pacjenta, celów pacjenta, tego, co dzieje się w życiu pacjenta poza psychoterapią oraz tego, jak szybko pacjent jest w stanie robić postępy.

Niektórzy ludzie odczuwają ulgę już po jednej sesji psychoterapii. Spotkanie z psychologiem może dać nową perspektywę, pomóc inaczej spojrzeć na sytuacje i przynieść ulgę w cierpieniu psychicznym. Większość ludzi odnajduje pewne korzyści po kilku sesjach, zwłaszcza jeśli pracują nad pojedynczym, dobrze zdefiniowanym problemem i nie czekali zbyt długo z szukaniem pomocy. Psychoterapia może również zaoferować świeże spojrzenie na problem już początku leczenia, które da ci nowe zrozumienie twojej sytuacji. I nawet jeśli twój problem nie zniknie po kilku sesjach, możesz mieć pewność, że już robisz postępy i uczysz się nowych umiejętności radzenia sobie, które będą ci dobrze służyć w przyszłości.

Inne osoby potrzebują więcej czasu, aby skorzystać z psychoterapii. Gabinet psychoterapii w Warszawie to odpowiednie miejsce, w którym uzyskamy pomoc w wielu sytuacjach. Jeśli na przykład rodzice przyprowadzili dziecko, które ma trudności w nauce, psycholog może ocenić, czy dziecko ma problemy z uwagą lub inne niewykryte problemy.