Ból mięśni może być objawem wielu chorób

Ból mięśni jest objawem wielu chorób i stanów zapalnych. Ból mięśni może być ostry (krótkotrwały) lub przewlekły (długotrwały).

Jeśli cierpisz na bóle mięśni, warto dowiedzieć się więcej o ich potencjalnych przyczynach, czym są, jakie są objawy, kiedy udać się do lekarza i opcje leczenia. Ból głębokich mięśni czuje się jak naciągnięty mięsień. Jednak w przypadku przewlekłego bólu mięśni odczuwa się ból zarówno podczas odpoczynku, jak i ruchu. Mięśnie mogą być również wrażliwe na dotyk i opuchnięte. Każdy, kto nadmiernie się zmęczył aktywnością fizyczną lub nadwyrężył mięśnie, może odczuwać bóle mięśniowe. Ten typ jest zwykle krótkotrwały i można bardzo łatwo im zaradzić. Na pewno pomogą masaże, ciepłe okłady i odpoczynek. Ludzie z przewlekłymi bólami mięśni odczuwają długotrwały i powszechny ból mięśni. Ból mięśni może być efektem ubocznym zażywania niektórych leków. Na przykład leki cholesterolowe są znane z powodowania bólu mięśni. Leki immunologiczne i środki przeciwdrobnoustrojowe powodują miopatie, choroby wpływające na tkankę mięśniową. Nagłe odstawienie dużych dawek tych leków lub opioidów, benzodiazepin, kofeiny lub alkoholu może wywołać bóle mięśni. Najczęstszymi przyczynami bóle mięśni są nadużywanie, obrażenia i obciążenie. Przyczyny te zwykle powodują ostre bóle mięśni. Przewlekły ból mięśni może być spowodowany wieloma chorobami lub w odpowiedzi na niektóre czynniki wyzwalające, takie jak uraz lub szczepienia. Ostry ból mięśni jest głównym objawem wielu stanów zapalnych czy chorób, na przykład grypy, boreliozy, niedoboru witamin czy minerałów.

Na stronie https://www.firia.pl/bole-miesni-rak-i-nog/ można znaleźć więcej wiadomości dotyczących bólów mięśniowych. Ponieważ bóle mięśni są objawem, a nie diagnozą, rozpoznanie choroby podstawowej polega zwykle na zbadaniu potencjalnych przyczyn bólu mięśni związanego z innymi chorobami, szczególnie tymi, w których ból mięśni lub zapalenie są głównymi dolegliwościami. Badanie jest zatem ukierunkowane na znalezienie podstawowej choroby, która mogła wywołać ból mięśni. Obrazowanie, w tym obrazy rentgenowskie i rezonans magnetyczny, może być wykorzystane do diagnozowania i wykluczania różnych przyczyn bólu mięśni.