Posiadanie auta nie jest tanie. Koszty paliwa, przeglądów, ubezpieczenia, wymiany opon czy też serwisowania to spory wydatek, który może poważnie nadszarpnąć nasz budżet. Największy udział w wydatkach ma oczywiście paliwo, szczególnie jeśli użytkujemy swój pojazd codziennie. Zatem, jak zminimalizować spalanie, by wizyty na stacji benzynowej nie były bolesną codziennością?
Posiadanie karty paliwowej
Posiadanie karty paliwowej, co prawda nie sprawi, że będziemy musieli tankować rzadziej, jednak proces ten nie będzie już tak kosztowny. Karta paliwowa jest, bowiem sposobem na spore oszczędności wynikające z dużo atrakcyjniejszych cen paliwa. Polska karta paliwowa Moyl pozwala tankować po cenie znacznie niższej niż ta wyświetlana na dystrybutorze a dodatkowy pakiet rabatowy, pozwala na uzyskanie 20% zniżki na akcesoria. Dodatkowo karta paliwowa pozwala na monitorowanie wydatków ponoszonych na zakup paliwa, dzięki zapisywaniu wszystkich transakcji w systemie elektronicznym powiązanym z kartą. Dzięki temu mamy stały wgląd do tego, ile wydajemy na stacjach paliw bez konieczności zbierania faktur czy paragonów. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest łatwość nabycia karty flotowej. Wystarczy uzupełnić formularz na stronie: https://www.moyl.pl/zamow-karte, aby przystąpić do programu Moyl.
Przewidywanie sytuacji na drodze i płynna jazda
Każdy doświadczony kierowca wie, że największe spalanie generujemy w trakcie jazdy po mieście, głównie w godzinach szczytu, kiedy na drogach panuje korek i ścisk. Powolne przemieszczanie się, ciągłe wciskanie hamulca i gazu powodują większe spalanie i przyczyniają się do częstszych wizyt na stacji paliw. Przewidywanie możliwości wystąpienia korków na drodze i próby wybierania tras omijających najbardziej ruchliwe odcinki pozwoli zmniejszyć ilość zużywanego przez nas paliwa.
Warto również pamiętać, że im wolniejsza jazda, tym mniejsze spalanie. Najlepszym rozwiązaniem jest w miarę płynna jazda, dostosowana do drogi, którą się poruszamy. Najbardziej ekonomiczną prędkością na drogach szybkiego ruchu jest przedział od 90 do 110 km/h, a przyspieszenie o nawet 10km/h drastycznie zwiększa zużycie paliwa przy minimalnie zaoszczędzonym czasie podróży.
Przewożenie tylko potrzebnego bagażu
Wbrew pozorom porządek w bagażniku może mieć duży wpływ na wydatki ponoszone za paliwo. Im więcej przewozimy w aucie, tym jest ono cięższe a jego większa masa sprawia, że spalamy więcej paliwa. Warto zatem regularnie dbać o porządek w bagażniku i nie przewozić zbędnego balastu. Wybierając się w dłuższe trasy dobrze jest również unikać bagażników dachowych, które zmieniają opływ powietrza wokół pojazdu i równie poważnie ingerują w ilość spalanego przez auto paliwa. Zaskoczeniem dla wielu może być fakt, że taki bagażnik dachowy przy prędkości autostradowej potrafi zwiększyć zużycie paliwa nawet o 20%.
Dobry stan techniczny pojazdu
Jednym z najistotniejszych elementów auta, które mają wpływ na jego spalanie są opony, a dokładniej ciśnienie w nich zawarte. Im jest ono niższe, tym zużycie paliwa wzrasta. Dodatkowo zbyt niskie ciśnienie może niekorzystnie wpływać na prowadzenie pojazdu oraz znacznie przyspieszyć zużycie bieżnika. Nie bez znaczenia pozostaje również rozmiar opon, ich szerokość oraz profil. Szersze opony stawiają większy opór przez co samochód musi zużyć więcej paliwa. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie ogumienia zgodnie z etykietą producenta i wybieranie modeli o wysokiej klasie energetycznej.
Spory wpływ na spalanie ma również ogólny stan techniczny pojazdu. Problemy z płynami w silniku czy filtrami mogą sprawić, że auto będzie potrzebowało więcej paliwa do poruszania się.