Folie grzewcze na podczerwień są coraz częściej wykorzystywanym materiałem izolacyjnych w nowoczesnych inwestycjach budowlanych. Dzieje się tak, ponieważ zapewniają źródło ciepła, nie niszcząc środowiska naturalnego. Są w pełni ekologiczne i bezpieczne dla użytkowników.
Na czym polega ogrzewanie przez folie grzewcze na podczerwień?
Folie grzewcze na podczerwień to nic innego jak warstwa izolacyjna, która ma na sobie nadrukowany grafit. Przewody z miedzi, które również stanowią jej część, zapewniają odpowiednie przewodnictwo energetyczne. Wszystko zabezpieczone jest cząstkami srebra, których zadaniem jest zapobieganie zwarciom oraz iskrzeniu, które mogłoby spowodować pożar. Zabezpieczenie dodatkowe stanowi kolejna warstwa folii, która jeszcze mocniej izoluje konstrukcję i chroni ją przed przedostaniem się wilgoci.
Folia grzewcza pełni funkcje swego rodzaju grzejnika, używanego przede wszystkim w ogrzewaniu podłogowym. Wszystko opiera się na podczerwieni, która zapewnia nam długotrwałe i efektywne grzanie. Jej działanie polega na ogrzewaniu nie tylko samej powierzchni, ale również wszystkich przedmiotów, które są w zasięgu promieniowania podczerwonego.
Czy folie grzewcze na podczerwień zapewniają nam bezpieczeństwo użytkowania?
Podczerwień to rodzaj promieniowania, który jest w zupełności bezpieczny dla ludzkiego organizmu. Choć samo stwierdzenie, że coś w naszym domu korzysta z tego rodzaju technologii, wzbudza niekoniecznie pozytywne emocje, to sam rodzaj wiązki nie stwarza dla nas zagrożenia. Tak naprawdę promieniowanie podczerwone to dokładnie ten sam rodzaj energii, z jakiej korzysta Słońce. Podczerwień niejednokrotnie ratuje ludzkie zdrowie, ponieważ wykorzystywana jest w niektórych zabiegach.
Oczywiście wszystkiego powinniśmy używać w granicach rozsądku. Dozowanie powinno odbywać się w zalecanych przez producenta ilościach. Jak wiadomo, wszystko w nadmiarze może stać się szkodliwe, dlatego korzystajmy z dobrodziejstw z rozwagą.
Używanie promieniowania podczerwonego w ogrzewaniu podłogowym generuje jeszcze jedną zaletę, mianowicie zapobiega osadzaniu się kurzu i zanieczyszczeń na powierzchni.
Czy warto zdecydować się na ogrzewanie na podczerwień?
Tego rodzaju ogrzewanie działa na podstawie fal elektromagnetycznych. Jest skuteczne i ma wielu swoich zwolenników, dlatego będziemy starali się odczarować negatywny wydźwięk słów „promieniowanie podczerwone”. Ciepło z podłogi emitowane jest w zupełnie inny sposób niż to, które otrzymujemy z grzejników mobilnych czy umiejscowionych na ścianach. Przede wszystkim ciepło to inaczej się rozkłada i daje nieco wyższy komfort, ponieważ rozłożenie to jest zdecydowanie bardziej równomierne.
W prosty sposób przyczynia się również do wspierania ekologii, ponieważ folie grzewcze na podczerwień są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Dodatkowo jest to sposób, który pozwala nam na oszczędności, ponieważ jest tani w utrzymaniu. Najważniejsze jednak jest to, że jest w pełni komfortowy dla domowników.
Dzięki równomiernemu rozłożeniu paneli grzewczych jesteśmy w stanie w całym domu osiągnąć stałą, jednakową temperaturę pomieszczeń. Jest to zdecydowanie lepsze dla zdrowia ludzkiego niż korzystanie z rozwiązań, które nie zapewniają tej równomierności. Fanami tego rodzaju rozwiązań są również alergicy oraz osoby, które często łapią infekcje. Folie grzewcze na podczerwień sprawiają, że na podłodze przestaje się osadzać kurz i zanieczyszczenia powodujące problemy zdrowotne.
Jak dobrać moc ogrzewania podczerwonego do powierzchni domu?
Aby moc paneli grzewczych była odpowiednio dobrana do wielkości i metrażu powierzchni, najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą, który doradzi nam, co będzie dla nas najkorzystniejsze. W każdym razie musimy się mimo wszystko przygotować na spore oszczędności, ponieważ jest to jeden z bardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania gospodarstwa domowego.