Systemy hydrauliczne

Wiele maszyny wykorzystuje hydraulikę jako napęd, może służyć przykładowo do poruszania łyżką w koparce.

Naturalnie warto zwrócić uwagę iż cały system aby działał poprawnie powinien posiadać odpowiednie ciśnienie, dodatkowo powinien być to oczywiście w system szczelny. Często są to dość skomplikowane systemy hydrauliczne które posiadają wiele różnych węży, przewodów za całość poprawnej pracy odpowiada także odpowiednia pompa hydrauliczna która wytwarza odpowiednie ciśnienie w danym elemencie.

Systemy hydrauliczne

Do czego służy pompa hydrauliczna?

Zadaniem pompy hydraulicznej będzie rozprowadzanie oleju hydraulicznego po wszystkich częściach układu, w przypadku koparki będziemy chcieli aby płyn dostał się do samego końca łyżki gdzie będzie odpowiadał za jej sterowanie. Oczywiście tego rodzaju systemy możemy znaleźć w bardzo wielu maszynach i urządzeniach, jest to bardzo dobre rozwiązanie jeżeli potrzebujemy dużej siły nacisku, czy też siły która będzie poruszała różnymi elementami.

Oczywiście aby cały system działał sprawnie powinniśmy sprawdzić szczelność całego układu, w tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie uszczelki, miejsca w których mogłoby nastąpić teoretycznie rozszczelnienie, co mogłoby doprowadzić do zatrzymania maszyny. Dlatego też powinniśmy pamiętać aby odpowiednio serwisować cały układ hydrauliczny, powinny być to przeglądy okresowe, dodatkowo raz na pewien czas powinniśmy dokonać wzrokowego przeglądu całego systemu hydraulicznego. W przypadku jeżeli następuje rozszczelnienie wówczas spada ciśnienie co będzie widoczne w przypadku hydrauliki.

Pompa hydrauliczna jest najważniejszym elementem każdego układu hydraulicznego, z pewnością musi być to urządzenie odporne na działanie wysokiego ciśnienia a także na działanie cieczy które będą przez nią obsługiwane. Zasadniczo pompa hydrauliczna ma za zadanie zamieniać energię mechaniczną w energię hydrauliczną, w tym przypadku będzie to wytwarzanie odpowiedniego ciśnienia. Oczywiście możemy spotkać różne rodzaje pomp mogą być to modele śrubowe, zębate, łopatkowe, o stałej lub też zmiennej wydajności w zależności od tego gdzie będziemy chcieli je użyć.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum napraw pomp i silników hydraulicznych https://www.hydroserwishs.pl