Jak wyjść z długu w stosunku do ZUS?

Przedsiębiorcy którzy nie wpłacają składek na ZUS w terminie mogą liczyć się z różnymi konsekwencjami, spowoduje to oczywiście zadłużenie, mogą powstać koszty upomnienia oraz odsetki.

Warto zwrócić uwagę iż firma nie może wówczas uzyskać zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami, dlatego też niektóre obszary działalności mogą być uniemożliwione. W tym przypadku przedsiębiorstwo nie będzie mogło startować w przetargach, dodatkowo także grozi zajęcie konta oraz majątku przedsiębiorcy. Oczywiście firma może zostać wpisana do rejestru dłużników, co może dodatkowo utrudnić funkcjonowanie.

Jak wyjść z długu w stosunku do ZUS?

Korzystne kredyty dla firm dotkniętych pandemią

Obecnie przedsiębiorcy mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty, charakteryzują się one niskim oprocentowaniem, oraz niskimi kosztami uzyskania kredytu. Pożyczki tego typu oferuje wiele banków, powinniśmy sprawdzić jakie warunki należy spełnić aby otrzymać tego rodzaju kredyt preferencyjny. Oczywiście może być to kredyt bez żadnych zaświadczeń, w pewnych placówkach należy wykazać iż firma wcześniej miała płynność finansową, nie znajdowała się w rejestrze dłużników.

Oczywiście kredytobiorcy będą nie mogli liczyć na bardzo preferencyjne warunki, w tym przypadku oprocentowanie może wynosić 0% podobnie jak opłata za rozpatrzenie wniosku. Naturalnie niektóre banki czy też instytucje finansowe będą pobierały niedużą opłatę manipulacyjną, to z pewnością sprawia że tego rodzaju pożyczka jest bardzo popularna. Oczywiście w tym wypadku akceptowany jest niski dochód, jednak przedsiębiorcy najczęściej będą musieli przekazać wyciąg z konta firmowego za okres ostatnich miesięcy, w przypadku niskich kwot wystarczy oświadczenie o kwocie niezalegania do ZUS czy też Urzędu Skarbowego, w przypadku większych kwot należy uzyskać zaświadczenie z odpowiedniego urzędu.

Z pewnością pożyczka na spłatę ZUS to oferta dla firm które borykają się z problemami, może być to spowodowane przykładowo zamknięciem części gospodarki z powodu koronawirusa. Warto zwrócić uwagę ich może być to dość duża kwota nawet do 500000 zł, w przypadku niektórych firm które zatrudniają dużą ilość pracowników zaległości do ZUS mogą być dość wysokie. Należy zwrócić uwagę iż wpłaty w pierwszej kolejności idą na pokrycie poprzednich należności, dlatego też nie będziemy mogli zapewnić sobie czy też naszym pracownikom odpowiednich świadczeń.