Naprawa posiadanego samochodu bywa droga, szczególnie jeśli mamy go już kilka lat. Wtedy nie tylko traci na wartości, ale też pojawiają się pewne usterki i wady, co sprawia, że u mechanika czy tapicera zostawiamy coraz więcej pieniędzy. Przyjmuje się, że auta mającego pięć lat nie opłaca się już naprawiać, bo koszty zdecydowanie przewyższają zyski. Wtedy lepsze będzie szybkie sprzedanie go do skupu aut, który zadba o wszystkie formalności.
Po czym poznać, że samochód warto sprzedać?
Pierwszym czynnikiem jest to, czy pojazd miał jakieś wypadki. O ile pojedyncza, niemal niegroźna kolizja nie powinna niepokoić, to poważniejsze wypadki już tak. Takie incydenty nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie mechanizmów samochodu. Często powtarzające się usterki są złym znakiem. Co z tego, że udamy się do profesjonalnego serwisu, jeżeli po jakimś czasie znowu będziemy musieli go odwiedzić? Oznacza to, że części auta są zbyt zużyte, by ich ciągła naprawa miała jakiś sens. Zachęcamy do przeczytania artykułu https://auto-skup24.pl/blog/107-dlaczego-warto-skorzystac-ze-skupu-aut, który przedstawia korzyści sprzedaży uszkodzonego samochodu do skupu aut. Myśl o sprzedaniu ulubionego pojazdu, który kiedyś świetnie nam służył, może być przykra, ale jednocześnie opłacalna.
Gdzie sprzedać uszkodzony samochód?
Może się wydawać, że to trudne zadanie, ale w rzeczywistości jest inaczej, jeśli tylko zdecydujemy się na kontakt ze sprawdzonym skupem samochodów uszkodzonych jak na przykład BART – Skup aut za gotówkę, od lat zajmujący się handlem używanymi pojazdami. Taki skup przyjmuje auta niezależnie od ich rocznika czy stanu, nawet wystąpienie usterki mechanicznej silnika bądź poważne ubytki wizualne nie stoją na przeszkodzie sprzedaży auta do skupu. Takie rozwiązanie jest dobre, bo pozwala zaoszczędzić czas i nie martwić się, czy osobiście będziemy w stanie znaleźć kupca na auto. Jeśli samodzielnie wystawiamy ogłoszenie, to bierzemy na siebie ryzyko płynące z niewłaściwie wypełnionej umowy sprzedaży.
Ważne aspekty umowy sprzedaży niesprawnego pojazdu
To do sprzedającego należy wymóg opisania wszelkich wad. Jeżeli kupujący zwróci uwagę na uszkodzenia, ma prawo skorzystać z rękojmi, obarczając sprzedawcę kosztami naprawy. W umowie można umieścić fragment o tym, że sprzedawca poinformował o wszystkich mankamentach, a kupujący przyjął to do wiadomości i nie ma żadnych zastrzeżeń. Ciekawą opcją jest całkowite lub częściowe zwolnienie z odpowiedzialności sprzedającego z tytułu takiej rękojmi, ale informacja ta powinna obowiązkowo znaleźć się w sporządzonej umowie.
Każda umowa ma rubrykę „Uwagi/uszkodzenia”, gdzie należy jak najdokładniej opisać miejsce występowania usterek i ich rodzaj. Trzeba pamiętać, że jeśli stan pojazdu będzie gorszy, niż wykazaliśmy w dokumencie, możemy ponieść znaczne konsekwencje finansowe, w skrajnych wypadkach nawet wymiany auta na inne o tej samej wartości. Alternatywą jest skontaktowanie się ze skupem aut, bo to z nim podpisujemy umowę sprzedaży. Pracownicy dokładnie diagnozują wady, a potem sprzedają pojazd osobie zainteresowanej. Sprawia to, że nie ciąży nad nami tak duża odpowiedzialność, a szybkość otrzymania pieniędzy jest dodatkowym atutem.