Ile płacą w skupie aut?

Pozbycie się zbędnego auta może sprawić problemy wielu osobom. Największy dylemat z pewnością dotyczy tego, czy auto powinno zostać zezłomowane, czy może sprzedane w skupie aut. Obydwie formy mają swoje zalety, jednak jedna z nich jest wyjątkowo korzystna dla właściciela. Jak najlepiej pozbyć się zbędnego samochodu? Ile można na tym zarobić? Odpowiemy na to w tym artykule.

Czemu warto sprzedać auto w skupie?

Zbędne auto jest bardzo często obciążeniem dla właściciela, ponieważ nawet jeśli nie porusza się po drogach, musi mieć cały czas opłacone ubezpieczenie OC i przechodzić regularne przeglądy. Najlepszym rozwiązaniem w takim momencie jest pozbycie się auta, sprzedając je w skupie lub złomując. W przypadku likwidacji w punkcie skupu złomu liczyć można na otrzymanie kwoty w zakresie 300 do 1000zł, ponieważ wartość pojazdu zależna jest od jego wagi. 

Dużo lepszym rozwiązaniem w tym wypadku są skupy aut, ponieważ oferują dużo lepsze wyceny. Dodatkową zaletą jest fakt, że nie trzeba samodzielnie dostarczać auta jak w przypadku złomowania, ponieważ większość skupów oferuje możliwość zakupienia auta w miejscu jego postoju. Ułatwia to całą procedurę i zajmuje zdecydowanie mniej czasu.

Jak sprzedać auto do skupu?

Przede wszystkim należy skontaktować się ze skupem samochodów i ustalić miejsce odbioru auta. Dzięki temu, że skupy najczęściej zgadzają się na samodzielny odbiór pojazdu, nie trzeba go dostarczać do siedziby. Przed wizytą pracownika skupu niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do sprzedaży. 

Auto warto posprzątać i umyć, ponieważ może to zauważalnie zmienić wycenę. Warto zadbać też o wszystkie formalności. Artykuł „Jakie dokumenty trzeba mieć przy sprzedaży auta?” pomoże w odpowiednim przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Warto pamiętać, że niezbędne będzie posiadanie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie OC. W przypadku sprzedaży auta firmowego niezbędne będzie posiadanie również dokumentów związanych z leasingiem lub oryginalnej faktury potwierdzającej wykup samochodu.

Jak wygląda wycena pojazdu?

Sprzedając auto do skupu warto przede wszystkim ustalić, który skup zaoferuje najlepszą wycenę. W przypadku, gdy poszukiwany jest skup aut w Gdańsku, dobrym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z ofertą strony auto-skup24.pl, zapewniającą darmową, niezobowiązującą wycenę w miejscu postoju auta. Auto przed wyceną warto odpowiednio przygotować. Warto usunąć drobne usterki, które często rzucają się w oczy przy oględzinach. 

Dobrym rozwiązaniem jest też zadbanie o odpowiednią prezentację pojazdu, ponieważ zadbane wnętrze i czysty lakier świadczą o dużej dbałości o samochód i mogą znacząco wpłynąć na wzrost jego wartości. Sama wycena bazuje na średniej wartości konkretnego modelu z uwzględnieniem rocznika produkcji oraz przebiegu. Dochodzi do tego ocena wizualna oraz sprawdzenie auta pod kątem technicznym podczas jazdy próbnej.

Czy skupy przyjmują auta uszkodzone?

Wiele osób uważa, że aut uszkodzonych lub całkowicie niesprawnych można się pozbyć jedynie poprzez złomowanie. Bez problemu jednak można sprzedać je w skupie aut. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba na własną rękę organizować transportu takiego pojazdu, co niejednokrotnie okazuje się na tyle drogie, że pieniądze uzyskane w skupie złomu nie pokrywają kosztów lawety. 

Sprzedając takie auto w skupie, jego pracownicy sami organizują transport, zdejmując ten problem z głowy sprzedającego. Mimo niesprawności jest to w dalszym ciągu opłacalne dla skupu, ponieważ zarobić on może na wszystkich sprawnych częściach i podzespołach samochodu, dlatego też wycena takiego pojazdu będzie odpowiednio wyższa niż w przypadku złomowania. 

Czy do skupu można sprzedać każde auto?

Osoby posiadające rzadkie modele pojazdów mają często problemy ze sprzedażą ich na rynku wtórnym. Dlatego też warto w takiej sytuacji dokładnie sprawdzić ofertę skupów, ponieważ ułatwiają one pozbycie się takich egzemplarzy. Skupy nie są ograniczone do sprzedawania kompletnych pojazdów, ponieważ zajmują się często również sprzedażą części, dzięki czemu dużo łatwiej będzie się im pozbyć nawet bardzo rzadkich modeli aut, które korzystają z podzespołów modeli bardziej popularnych.