Czy możliwy jest przegląd rejestracyjny bez dowodu rejestracyjnego?

Przegląd samochodu musimy obowiązkowo robić raz w roku w przypadku samochodów używanych. Nowe samochody muszą przejść samochód dopiero po trzech latach, a później po kolejnych dwóch. Każde kolejne wykonuje się już raz w roku jak w przypadku wspomnianych już nieco starszych pojazdów.

Przeglądy samochodu robimy tylko i wyłącznie w autoryzowanej stacji, jak na przykład ta https://autocentrumlublin.com/ Czy podczas przeglądu samochodu potrzebny jest nam dowód rejestracyjny? Sprawdźmy to.

Brak dowodu rejestracyjnego

Podczas przeglądu samochodu jesteśmy zobowiązani posiadać dowód rejestracyjny. A co w przypadku, gdy nasz dowód gdzieś zapodzialiśmy i po prostu fizycznie go nie mamy? Okazuje się, że możemy wykonać badanie techniczne bez dowodu rejestracyjnego. Gdy nie mamy dowodu, to musimy posiadać przy sobie inny dokument, który potwierdza wszystko o naszym samochodzie. Dokumentem tym jest Karta Pojazdu. Problem dopiero pojawia się w momencie, gdy nie mamy ani jednego, ani drugiego dokumentu.

Skąd wziąć nowy dowód rejestracyjny?

Oczywiście po nowy dowód rejestracyjny musimy się zgłosić do urzędu. Należy wypełnić wniosek. Wniosek składamy okazując swój dowód osobisty, pozytywny wynik badań technicznych, jak i kartę pojazdu. Po spełnieniu tych formalności otrzymujemy pozwolenie czasowe. Dopiero za jakiś czas otrzymamy swój nowy dowód rejestracyjny. Oczywiście za nowy dowód rejestracyjny musimy zapłacić.

Warto zatem dbać o swoje dokumenty i być ostrożnym. Wiele osób ma manierę zostawiania dokumentów w samochodzie, czy też nosić wszystkie dokumenty w jednym portfelu. Gubiąc portfel, gubimy nie tylko pieniądze, ale także wszystkie swoje karty i ważne dokumenty. Zachowajmy zdrowy rozsądek. Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie trzeba mieć przy sobie dokumentu rejestracyjnego, prawa jazdy oraz zaświadczenia o ubezpieczeniu. Co więcej, zmieniła się także procedura wymiany dowodu rejestracyjnego. Kiedyś gdy kończyło nam się miejsca na pieczątki, które są wbijane po otrzymaniu pozytywnego wyniku przeglądu, trzeba było dowód rejestracyjny wymienić. Obecnie nie ma takiego obowiązku. Pieczątka zostaje wbita na specjalnej kartce. Karteczkę wkłada się do dowodu rejestracyjnego. Większość kierowców jest zadowolonych z tych zmian. Musimy przyznać, że jest to spore ułatwienie i po prostu jest to praktyczne.

Podsumowując, miejmy świadomość, że jest możliwość wykonania przeglądu rejestracyjnego bez dowodu rejestracyjnego, ale musimy pamiętać o Karcie Pojazdu.