Jeśli ważne jest dla nas renderowanie kolorów, na przykład szukamy specjalnego oświetlenia do sklepu z odzieżą, studia artystycznego, kwiaciarni lub mamy bogate kolory w wystroju naszego domu, należy zwrócić uwagę na stosunek RA / CRI (Color Rendering Index).
Wartość tego parametru jest wyrażona w skali od 0 do 100, przy czym w rzeczywistości tylko światło słoneczne ma wartość 100. Łatwo jest wywnioskować, że im bliżej górnej wartości, tym bardziej rozświetlone kolory będą podobne do tych, które są postrzegane przez ludzkie oko w naturalnym świetle. Oprócz trzech podstawowych kolorów światła istnieją również kolory najczęściej używane w przemyśle spożywczym, są to kolory, dzięki którym niektóre produkty spożywcze dobrze i niezawodnie wyglądają. Istnieją również źródła światła idealne do podkreślania wyglądu mięsa, ryb, chleba czy owoców. Interesujące jest podkreślenie jednego parametru, który w przypadku kupna tradycyjnych żarówek był kluczowy dla wielu konsumentów podejmujących decyzję o wyborze źródeł światła, chodzi o moc wyrażoną w watach. Oczywiście w przypadku wyboru oświetlenia LED nie jest to istotny czynnik, jednak czasy, w których decydująca była liczba watów na opakowaniu, już dawno minęły. Diody LED są bezkonkurencyjne w kategorii oszczędności.
Przy zużyciu znacznie mniejszej mocy diody LED są w stanie generować taki sam strumień świetlny, jak klasyczne żarówki.
Na przykład panel led o mocy 12 W może zastąpić żarówkę 100 W. Tutaj należy zwrócić uwagę na parametr strumienia świetlnego wyrażonego w lumenach i wydajności świetlnej (lm / W), to jest strumień świetlny podzielony przez moc. Te dwa parametry dostarczają wiarygodnych informacji o sile światła. Czyli im wyższe są te dwa czynniki, tym większą ilość światła otrzymujemy z tego źródła. Nie możemy ignorować tych czynników w naszym procesie decyzyjnym dotyczącym wyboru oświetlenia do mieszkania czy przedsiębiorstwa. Jak widać nowoczesna technologia oświetleniowa ma wiele zalet, więc warto w nią zainwestować.