Trudnoo wyobrazić sobie prowadzenie choćby najmniejszego gospodarstwa rolniczego bez użycia pojazdów służących do transportu. Bez nich nie byłoby mowy między innymi o sprzedaży przez rolników plonów, a co za tym idzie o zarobieniu na ziarno, by posadzić nowe rośliny, co spowodowałoby swego rodzaju zamknięte koło. Zatem już widzimy, jak ważne są przyczepy rolnicze. Jakie ich rodzaje istnieją?
Jakie wyróżniamy rodzaje przyczep?
Najczęstszym podziałem, którym można, się kierować jest podział przyczep ze względu na jej przeznaczenie. I tak mamy przyczepy specjalistyczne i uniwersalne. Wśród przyczep uniwersalnych istnieją takie, o których zapewne, każdy słyszał choć raz i są to wywrotki. Ich najistotniejszą cechą jest to, że dzięki ich budowie, możliwy jest bardzo szybki i sprawny rozładunek. Ten typ przyczepy ma szczególne zastosowanie dla rolników sprzedających ziemniaki czy zboża.
Charakterystyczne dla przyczep specjalistycznych z kolei jest to, że służą one do przewozu jednego konkretnego towaru. Oczywiście może być to kłopotliwe, bo taka przyczepa nie przyda się w gospodarstwie już do żadnego innego rodzaju transportu. Generuje to oczywiście większe koszty, ponieważ zamiast jednego uniwersalnego pojazdu przedsiębiorca musi zakupić dwa. Ma to też jednak zalety, rolnik mający auto specjalistyczne wie, że przewóz ładunku będzie bezpieczny i ułatwiony.
Coraz większą popularność i znaczenia, szczególnie w dużych gospodarstwach rolnych lub działających już na skalę przemysłową zyskują przyczepy samozbierające, dzięki którym codzienna praca taka jak np. zbieranie paszy z pola staję się dużo mniej czasochłonna i kłopotliwa. Rolnicy mają też do dyspozycji tzw. przyczepy asenizacyjne, jak i takie do przewozu żywego inwentarza i jest to ogromne usprawnienia w gospodarstwie nastawionym na hodowlę zwierząt.
Przyczepy rolnicze mają też inny podział. Otóż dzieli się je ze względu na liczbę osi. Jednoosiowe charakteryzują się lekkością, skrętnością, a przede wszystkim tym, że pasują do większości ciągników, dostępnych obecnie na rynku. Dwuosiowe natomiast mają większą masę, ale dzięki temu przewiozą też zdecydowanie cięższe ładunki. Przyczepy dwuosiowe są dominującymi przyczepami w Polsce.
Jak wyposażyć gospodarstwo w przyczepy rolnicze?
Wiemy już, jakie przyczepy nadają się do gospodarstwa, czym się różnią między sobą i jaką przyczepę wybrać do transportowania danego towaru. Gdzie jednak takie przyczepy można kupić, jakie są metody finansowania i czy zakup to faktycznie jedyna możliwość użytkowania takich maszyn? Warto wiedzieć, że maszyny również można wynająć.
Jest to doskonałe rozwiązanie dla małych gospodarstw, które danej maszyny potrzebują rzadko lub tylko sezonowo. Nie są wtedy potrzebne ogromne inwestycje, a ceny wynajmu są naprawdę atrakcyjne. Możesz też przejrzeć, jakie maszyny dostępne są w ofercie firm, które znajdziesz w sieci. Znajdziesz nawet maszyny służące do rolnictwa precyzyjnego oraz maszyny budowlane. Dobra firma to taka, która posiada też serwis naprawy, a więc jeśli zdecydujesz się na zakup maszyny, będziesz obsługiwany kompleksowo, w razie niespodziewanych awarii, oszczędzasz czas, bo nie musisz szukać osobnego punktu serwisującego.