Wszystko na temat holowania pojazdów

Większości kierowców przynajmniej raz w życiu przydarzyła się awaria pojazdu. Może to być sytuacja bardzo stresująca, zwłaszcza, jeśli usterka przytrafi się w najmniej oczekiwanym momencie. Nie jest to przyjemne doświadczenie, zwłaszcza, jeśli samochód zostanie unieruchomiony w miejscu, gdzie utrudnia ruch innych pojazdów. Poza tym, że dopada nas irytacja, ponieważ przeszkadzamy na jezdni i musimy zmienić najbliższe plany – trzeba podjąć odpowiednie działania, by usunąć pojazd z drogi. Jak to zrobić? Do kogo zadzwonić po pomoc?

Holowanie

W takiej sytuacji możemy zadzwonić do rodziny lub znajomego, który w ramach przysługi wybawi nas z opresji. Jeśli dysponuje on czasem, a miejsce naszego miejsca zamieszkania nie jest daleko, jak najbardziej można zastosować takie rozwiązanie. Czasem jednak nie jest to możliwe, np. na autostradzie lub w przypadku awarii auta ciężarowego. Wtedy należy skorzystać z usług profesjonalnej pomocy drogowej i usunąć auto z drogi za pomocą lawety. Usługa holowania znajduje się w ofercie firmy pomoc drogowa Wrocław, mieszczącej się przy ul. Zakładowej 11X/10 we Wrocławiu (Tel: 782 552 651). Firma świadczy usługi pomocy drogowej m.in. na obwodnicy miasta oraz na drogach A4 i S8. Cechuje ją duże doświadczenie, o którym może świadczyć fakt, że na rynku polskim i europejskim funkcjonuje już od 1994 roku.

Zasady holowania pojazdu

Do holowania niezbędna jest oczywiście odpowiednio przymocowana linka holownicza. Ważne jest, żeby nie przerwała się w czasie holowania. Należy ją przyczepić do przeznaczonych do tego uchwytów, nie zaś do zderzaka, ponieważ wtedy ryzykujemy jego urwaniem. Musi też mieć ona odpowiednią długość – w przypadku holowania odległości między pojazdami na połączeniu giętkim muszą wynosić od 4 do 6 metrów. Przystępując do holowania pojazdu koniecznie trzeba pamiętać o przepisach ruchu drogowego. Pojazd holowany, czyli ten zepsuty – należy oznaczyć odblaskowym trójkątem ostrzegawczym. Powinien on znajdować się na wyposażeniu każdego samochodu. Przy holowaniu umieszcza się go z tyłu, po lewej stronie samochodu. Ważne jest też oświetlenie. Pojazd holujący powinien poruszać z włączonymi światłami mijania, zaś samochód holowany w warunkach dobrej widoczności nie musi włączać żadnych świateł. Jeśli widoczność na drodze nie jest dobra, powinien włączyć światła pozycyjne. Często widuje się na drodze samochody holowane z włączonymi światłami awaryjnymi. Nie powinno się tego robić. Poza tym, że nie jest to zgodne z przepisami ruchu drogowego – może wprowadzać w błąd innych kierujących. Kierujący pojazdem jadącym za autem holowanym nie wie, w którym kierunku poruszać będzie się jadący przed nim zestaw, ponieważ ma on włączone wszystkie kierunkowskazy jednocześnie.

Podczas holowania koniecznie należy przestrzegać ograniczeń prędkości. Wynoszą one: 30 km/h w obszarze zabudowanym oraz 60 km/h poza obszarem zabudowanym. Ostatnia zasada jest pozornie oczywista – osoba kierująca pojazdem holującym (sprawnym), ale też holowanym (zepsutym) powinna mieć odpowiednią kategorię prawa jazdy.

Pomoc drogowa – holowaniu pojazdu

Holowanie pojazdu na zasadzie koleżeńskiej przysługi nie zawsze jest możliwe. Trzeba też liczyć się z zakazami holowania. Nie wolno na przykład holować aut o zepsutym układzie kierowniczym, czy z niesprawnymi hamulcami. Niezależnie od rodzaju usterki obowiązuje zakaz holowania na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy do tego przeznaczone do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych. W przypadku awarii na autostradzie najlepiej wezwać pomoc drogową, która lawetą zabierze nasz pojazd z niebezpiecznego miejsca. Oczywiście usługa ta wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale możliwe jest wykupienie, przy ubezpieczaniu pojazdu, dodatkowej opcji assistance, która zagwarantuje holowanie pojazdu we wskazane miejsce na koszt ubezpieczyciela.