Tłok w aucie – czyli co warto wiedzieć na jego temat?

Tłok silnika, jest bez wątpienia najważniejszym elementem oraz częścią, jaka tworzy układ cylinder – tłok, we wszystkich silnikach spalinowych, powstaje on na bazie specjalnego stopu bazującego na aluminium oraz krzemie, połączony dzięki sworzeniu a więc przegubowo-korbowym.

Właśnie tłok ma odbierać energię mechaniczną, jaka powstaje podczas spalania mieszanki zmieszanego paliwa oraz powietrza. Czyli uczestniczy, we wprawianiu w ruch wału korbowego, poprzez jego popychanie, oprócz tego tłok silnika, ma zadbać również o :

Uszczelnienie komory roboczej, jaka mieści się w cylindrze, co pozwala na uzyskanie wysokiego parametru sprężenia i wielkości sprężania, a to przekłada się na dużo większą wydajność jednostki napędowej.
Tłok silnika, ma także pomóc w chłodzeniu komory gotowania, zwłaszcza jeżeli temperatura w cylindrze wzrośnie powyżej 2 tysięcy stopni, dostarcza on więc ciepły olej oraz odpowiednio świeżą mieszankę paliwa oraz powietrza.

Jak więc widać, tłok w silnikach spalinowych, odgrywa bardzo ważną funkcję, jednak często dochodzi do różnorodnych jego awarii oraz uszkodzeń, jakie wymagają natychmiastowej ich naprawy.

Tłok w aucie – czyli co warto wiedzieć na jego temat?

W jakich sytuacjach, tłok może ulec uszkodzeniu?

Zazwyczaj gdy wspomina się o awarii tłoka, to mówi się o zerwanych pasku rozrządu, dochodzi wtedy do zderzenia tłoków z zaworami, w konsekwencji wykrzywienia samych zaworów. W trakcie takiego zjawiska, uszkodzone zostają także tłoku, podobnie zresztą jak w momencie gdy wewnątrz cylindra, doszło do nagłego wzrostu temperatury oraz ciśnienia. Pojawia się efekt przegrzania tłoka, a więc zatarcia jego bocznych powierzchni, nie inaczej jest w momencie gdy nie posiadamy odpowiedniej ilości oleju, względnie jest on najzwyczajniej w świecie zużyty. Jeżeli więc pragniemy, samodzielnie zadbać o pracę tłoka, względnie innych części w naszym silniku, to jest to kolejna z wielu sytuacji, jaka wymaga od nas systematycznej wymiany nie tylko oleju, ale też filtrów powietrza. Warto więc o tym, nie tylko pamiętać ale też stosować się do takich zaleceń, wskazówek lub sugestii.

Zamieszczono w: Blog