Wydaje się, że to nic trudnego, zatem nikt nie powinien za pomalowanie elewacji oczekiwać jakiegoś szczególnie wysokiego wynagrodzenia. Kiedy jednak zadzwonisz do kilku firm, które oferują wykonanie takiej pracy, okazuje się, że to wcale nie jest tania usługa. Dlatego wielu Polaków decyduje się na samodzielne malowanie elewacji. Wielu szybko się zniechęca, gdy tylko okazuje się, że przed rozpoczęciem prac trzeba wykonać wiele czynności przygotowujących, w których już wychodzą na jaw duże oczekiwania co do umiejętności praktycznych. Porady zawarte w tym krótkim przewodniku przeznaczone są dla tych, których nie odstrasza planowanie i skrupulatne przestrzegania właściwego wykonywania zaplanowanych czynności. Jeśli więc jesteś odważny i gotów podjąć się pomalowania swoich zewnętrznych ścian, czytaj dalej.
Samodzielne malowanie elewacji jest dla oszczędnych, ale nie skąpych
Oczywistą sprawą jest, że za samodzielne malowanie elewacji wezmą się osoby, które chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy. Nie oznacza to, że warto oszczędzać na wszystkim, aby oszczędność była jak największa. Tu właśnie leży granica między osobą oszczędną a skąpą. Człowiek oszczędny zawsze szuka najlepszego sposobu do ekonomicznego wydatkowania swoich pieniędzy. Człowiek skąpy chce koniecznie i zawsze kupić najtańszą dostępną rzecz. Człowiek oszczędny wybierając materiały do pomalowania swojego domu, zdecyduje się na produkty o wysokiej jakości, bo wie, że robiąc inaczej, szybko pożałuje swojej decyzji i w niedługim czasie będzie musiał całą czynność powtórzyć. Człowiek skąpy kupi najtańsze materiały i wkrótce po wykonaniu prac zacznie obserwować, jak wielki błąd popełnił.
Bądź człowiekiem oszczędnym i zapłać za najwyższej jakości farbę, podkład i masę uszczelniającą. Najwyższej jakości farba jest po prostu trwalsza, lepiej się nanosi i kryje powierzchnie skuteczniej, niż farba złej jakości. Kup farbę, która posiada dożywotnią gwarancję na wady wykończenia.
W przypadku większości farb do domu dostajesz to, za co płacisz – a najlepsze składniki są drogie. Wysokiej jakości farba zewnętrzna zazwyczaj kosztuje od 200 zł za 10 litrów. Pamiętaj, aby wybrać farbę akrylową, lateksową lub silikonową
Przygotowania ułatwią samodzielne malowanie elewacji
Aby farba dobrze przylegała, musi być nakładana na czystą, suchą i niełuszczącą się powierzchnię. W zależności od stanu istniejącej oblicówki i wykończenia często oznacza to konieczność skrobania i szlifowania przed malowaniem.
Samodzielne malowanie elewacji zacznij od umycia powierzchni. Możesz użyć węża i szczotki do szorowania z wodą i detergentem lub myjki ciśnieniowej. Jeśli używasz myjki ciśnieniowej, uważaj, aby woda nie wbiła się głęboko w spoiny między oblicówkę ani nie zniszczyła powierzchni zbyt wysokim ciśnieniem.
Aby usunąć luźną, łuszczącą się farbę, będziesz potrzebować skrobaka. Następnie, do usunięcia twardszej farby i wygładzenia powierzchni, dobrze sprawdzi się 5-calowa szlifierka tarczowa lub szlifierka mimośrodowa. Zacznij od papieru ściernego o ziarnistości 60, a następnie użyj papieru ściernego o ziarnistości 100.
Nie chodzi o to, aby usunąć całą farbę, tylko jej luźne fragmenty i wygładzić powierzchnię. Użyj szpachli, aby wypełnić pęknięcia i dziury. Pozostaw wypełniacz do wyschnięcia, a następnie ponownie przeszlifuj te obszary. Wyszczotkuj cały kurz, uszczelnij spoiny i pozostaw ścianę do wyschnięcia przed nałożeniem podkładu.
Samodzielne malowanie elewacji musi być bezpieczne
Chociaż dzisiejsze farby domowe nie zawierają ołowiu, farby stosowane jeszcze 30 lat temu mogą zawierać ołów. Wszelkie prace remontowe związane z farbą ołowiową mogą powodować powstawanie pyłu lub wiórów ołowiu, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia dzieci i dorosłych.
Rozpocznij od wysokiej jakości podkładu, jeśli malujesz na gołym drewnie lub metalu. W ten sposób zapobiegniesz przenikaniu koloru tych materiałów do malowanej powierzchni. Niektórzy malarze lubią zabarwiać podkład w kierunku ostatecznego koloru farby, aby zminimalizować potrzebę nakładania dwóch wykończeniowych warstw farby. Inni wolą zabarwić podkład kontrastowym kolorem, co podkreśli wszelkie plamy, których ostatnia warstwa nie pokryła do końca.
Użyj dobrego pędzla, wałka i urządzenia natryskowego, które można wypożyczyć w większości centrów majsterkowania lub wypożyczalni narzędzi. Najłatwiejszym sposobem nałożenia podkładu i farby na teksturowane powierzchnie jest natryskiwanie za pomocą urządzenia hydrodynamicznego, a następnie wałkowanie odwrotne ręcznie wałkiem, aby zapewnić przyczepność. Jeśli nigdy nie korzystałeś z urządzenia natryskowego, zwróć szczególną uwagę na wskazówki urządzenia i zdobądź trochę doświadczenia, malując najpierw mniej rzucającą się w oczy stronę domu.