Kto może skorzystać z usługi odzyskiwania zaniżonych odszkodowań komunikacyjnych?

Pomimo możliwości przedstawienia ubezpieczycielowi faktury za naprawę pojazdu, poszkodowani w dalszym ciągu spotykają się z problemem zaniżonych odszkodowań. Bez względu na sposób udokumentowania realnych kosztów jego renowacji, otrzymana kwota często nie pozwala na profesjonalne przywrócenie samochodu do stanu przed szkodą. Jeśli samodzielne próby odwoływania się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego nie przynoszą spodziewanych efektów, warto skorzystać z usługi odzyskiwania zaniżonych odszkodowań.

Samodzielne dochodzenie roszczeń może trwać latami

Gdy dochodzenie swoich roszczeń w zakładzie ubezpieczeń za każdym razem spotyka się z odmową dopłaty brakującej kwoty, która pozwoli na realne pokrycie kosztów naprawy pojazdu, sprawę można przekazać profesjonalnej firmie. Przedsiębiorstwo specjalizujące się w dochodzeniu odszkodowań w całości przejmie odpowiedzialność za pozyskanie brakującej kwoty.

Poszkodowany, starając się uzyskać dopłatę do odszkodowania z OC lub AC, może prowadzić walkę z zakładem ubezpieczeń nawet przez kilkadziesiąt miesięcy. Termin, w którym ubezpieczyciele mają obowiązek odpowiedzieć na zgłoszoną reklamację, to 30 dni. Wraz z takim samym czasem na wydanie pierwszej decyzji, sprawa może się przedłużyć już do dwóch miesięcy. Gdy poszkodowany ponownie spotka się z odmową, może skierować swoje roszczenie na drogę sądową, gdzie postępowanie jest zwykle długie, zawiłe i kosztowne.

Na czym polega proces odzyskiwania zaniżonych odszkodowań?

Alternatywą dla czasochłonnej i skomplikowanej tradycyjnej metody dochodzenia dopłaty do wypłaconej kwoty, jest właśnie usługa odzyskiwania zaniżonych odszkodowań. Firma odszkodowawcza na podstawie analizy otrzymanej od poszkodowanego dokumentacji wylicza proponowaną kwotę dopłaty. Najczęściej wymaganymi dokumentami są kosztorys, wszystkie wydane w sprawie decyzje oraz zdjęcia uszkodzeń pojazdu. Poszkodowany zapoznaje się z zaproponowaną przez firmę wyceną i, jeśli ją zaakceptuje, już w ciągu kilku dni może uzyskać od przedsiębiorstwa brakującą kwotę. Zachowuje przy tym oczywiście pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela.

W dalszym etapie, w którym właściciel pojazdu nie bierze już udziału, firma samodzielnie dochodzi swoich roszczeń w sądzie. Nawet jeżeli uzyska ostatecznie kwotę niższą od tej, którą wypłaciła poszkodowanemu, kierowca zachowuje całość uzyskanej wypłaty.

W jakich sytuacjach można skorzystać z dopłaty do odszkodowania?

Z usługi może skorzystać każdy poszkodowany, którego szkoda na pojeździe miała miejsce w ciągu ostatnich 3 lat, a odszkodowanie wypłacone przez zakład ubezpieczeń nie pokryło rzeczywistych kosztów naprawy pojazdu. Wskazany termin jest terminem ustawowym, w którym można zgłaszać wszelkie roszczenia dotyczące szkód komunikacyjnych. Usługa odzyskiwania zaniżonych odszkodowań dotyczy zarówno roszczeń zgłaszanych z ubezpieczenia OC (w tym także polis firmowych), jak i AC.

Należy jednak pamiętać, że możliwość przekazania sprawy profesjonalnej firmie odszkodowawczej wyklucza podpisanie ugody z ubezpieczycielem. W takim dokumencie widnieje bowiem zapis mówiący o tym, że ugoda zamyka drogę do kierowania wszelkich dodatkowych roszczeń.

Dowiedz się Więcej