Wraz z biegiem czasu samochód powoli przestaje nadawać się do kolejnego remontu i dalszej eksploatacji. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy pojazd brał udział kolizji lub wypadku lub też doznał poważnej awarii. Rozwiązaniem takiej sytuacji są na ogół złomowanie lub też sprzedaż auta w skupie samochodów używanych. Na co zwrócić wówczas uwagę, by nie dać się oszukać?
Jak zezłomować samochód zgodnie z prawem?
Współcześnie bardzo trudno funkcjonować na co dzień bez sprawnego samochodu. Jeśli nasz pojazd został wykluczony z możliwości udziału w ruchu drogowym, priorytetem na ogół staje się zakup nowego samochodu. Niestety, pojawia się również problem, co zrobić z uszkodzonym, powypadkowym i niesprawnym autem. Z jednej strony zależy nam z pewnością na jego szybkiej sprzedaży, z drugiej znalezienie potencjalnego kupca jest bardzo trudne. Nigdy nie należy jednak podejmować się samodzielnego złomowania pojazdu z przeznaczeniem na sprzedaż kolejnych części. Właściciel nie otrzymuje wówczas zaświadczenia o kasacji.
Tym samym obligatoryjne składki OC muszą być w dalszym ciągu opłacane, gdyż zgodnie z przepisami prawa, nadal jesteśmy w posiadaniu samochodu. Dodatkowo taki nielegalny demontaż jest bardzo surowo karany, a w konsekwencji staje się on po prostu nieopłacalny. Takie działania mają na celu likwidację tzw. szarej strefy i nielegalnego handlu częściami samochodowymi. Dlatego też wybierając odpowiedni skup aut, warto za każdym razem upewnić się, czy działa on w pełni legalnie i może legitymować się odpowiednimi uprawnieniami. Można to zrobić, wykorzystując np. Biuletyn Informacji Publicznej województwa.
Skup aut – przygotowanie dokumentacji sprzedaży
Aby sprzedać samochód, musimy potwierdzić również, że jesteśmy jego właścicielem. Aby to zrobić, należy przygotować dowód rejestracyjny lub odpowiednie zaświadczenie, wydawane przez adekwatny Wydział Komunikacji lub też przez policję, jeśli dokument został zatrzymany. Niezbędne będzie również oświadczenie współwłaściciela, jeśli taki został uwzględniony w dowodzie rejestracyjnym. Dodatkowo należy również dostarczyć kartę pojazdu. O jej braku warto poinformować pracowników stacji demontażu. Jeśli właściciel pojazdu nie żyje, pierwszym krokiem powinno być przeprowadzenie postępowania spadkowego. Dopiero nowy właściciel pojazdu będzie mógł sprzedać samochód w auto skupie lub też przeznaczyć go do kasacji.
Wybierz konkurencyjną ofertę
Duże zainteresowanie skupami samochodów używanych spowodowało, że na rynku pojawił się cały szereg firm typu auto skup, oferujących tego rodzaju usługi. Oferty poszczególnych firm mogą różnić się między sobą, dlatego też ważne jest, aby dokładnie przeanalizować przynajmniej część z nich. Wartość rynkowa pojazdu szacowana jest przez pracownika auto skupu w oparciu o takie wytyczne, jak np. rocznik pojazdu, liczba przejechanych kilometrów czy popularność modelu. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż obliczanie należności w oparciu o ciężar pojazdu. Dlatego też warto porównać ceny i wybrać tą zdecydowanie najlepszą. Jeśli nie wiesz, gdzie sprzedać uszkodzony, powypadkowy czy stary samochód, skontaktuj się z firmą AUTO-BART Skup Aut Gdynia, działającą w województwie pomorskim. Tutaj dowiesz się jak szybko, a zarazem opłacalnie pozbyć się niechcianego już pojazdu.