Jak oszczędzać paliwo? TOP 5 sposobów na mniejsze spalanie

Wszyscy chcemy oszczędzać paliwo. Wszyscy nienawidzimy, gdy musimy płacić za drogą benzynę lub olej napędowy. Dlatego postanowiliśmy napisać o tym, jak oszczędzać paliwo. Wybraliśmy 5 najciekawszych sposobów, abyś mógł trochę zaoszczędzić podczas następnej podróży.

Zwróć uwagę na ciśnienie w oponach

Kiedy Twoje opony są niedopompowane, zużycie paliwa znacznie wzrasta. Możesz stracić do 3% swojego przebiegu tylko z powodu tego małego szczegółu. Każda opona powinna być regularnie sprawdzana i w razie potrzeby napełniana powietrzem. Sprawdzaj ciśnienie za pomocą manometru – 35 funtów na cal kwadratowy to zalecane ciśnienie w oponach większości pojazdów. Zaleca się sprawdzanie ciśnienia w oponach raz w miesiącu, przed dłuższą podróżą i kiedy opony są „gorące” (czyli po przejechaniu kilku kilometrów). Zajmuje to tylko około dwóch minut, a może zaoszczędzić nawet 60 zł miesięcznie na kosztach benzyny.

Korzystaj z karty paliwowej

Karty paliwowe to świetny sposób na ekologiczną jazdę i jednoczesne oszczędzanie pieniędzy! Program nagród pozwala na zbieranie punktów za zwykłe korzystanie z tej specjalnej karty. Punkty te można wymieniać na gotówkę, nagrody lub zniżki na podróże! Jeśli chcesz zyskać więcej kilometrów za pomocą karty, tankuj paliwo, gdy ceny gazu są niskie. Może się nawet okazać, że na stacjach w pobliżu lotnisk lub miejsc turystycznych ceny są niższe niż przeciętnie. Korzystając z takich ofert, możesz odjechać z większą ilością oszczędności w kieszeni. Jeśli nie wiesz na kartę jakiej firmy się zdecydować, ranking kart paliwowych może okazać się w takiej sytuacji bardzo przydatnym narzędziem, które pomoże Ci w wyborze tej najbardziej odpowiedniej dla siebie.

Zwolnij

Nadmierna prędkość i gwałtowne hamowanie to dwie największe przyczyny zwiększonego zużycia paliwa. Chociaż ograniczenia prędkości są ustalane przez poszczególne stany/regiony, zawsze warto jeździć z prędkością równą lub nieco niższą od podanej. Pozwoli to uniknąć mandatów za przekroczenie prędkości, a także zwiększy oszczędność paliwa. Zmniejszając prędkość o zaledwie 5 km/h przy średniej długości trasy (40 km), możesz zaoszczędzić do 11 litrów paliwa.

Sprawdź filtr powietrza

Niezwykle ważnym krokiem do oszczędzania paliwa jest sprawdzenie filtra powietrza. Często to właśnie w nim tkwi problem. Zdarza się, że filtr powietrza jest zatkany i nie przepuszcza wystarczającej ilości powietrza do spalania. Jeśli Twój samochód ma gaźnik, powinieneś sprawdzać filtr powietrza co najmniej raz w miesiącu. Badania wykazały, że wymiana filtra powietrza pozwala zaoszczędzić nawet do 10% kosztów paliwa. Jeśli więc już teraz dbasz o swój samochód, to jest to kolejny krok we właściwym kierunku.

Przyspieszaj z rozwagą

Przyspieszaj stopniowo, ponieważ potrzeba więcej paliwa, aby rozpędzić samochód ze startu stojącego, niż aby utrzymać stałą prędkość na autostradzie. Utrzymuj samochód w dobrym stanie technicznym, ponieważ źle utrzymane pojazdy zużywają więcej paliwa niż te, które są w dobrym stanie. Na koniec, ale nie mniej ważne, używaj tempomatu, gdy jesteś na autostradzie. Pomaga on utrzymać stałą prędkość, co pozwala na bardziej efektywną jazdę, niż gdybyś często przyspieszał i zwalniał.

Skuteczne oszczędzanie to nieoceniona wiedza, która pomaga na poradzenie sobie z chaosem, związanym z wydatkami na tankowanie pojazdu. Jeśli chcesz poznać zasady ecodrivingu odwiedź blog, który podpowie Ci jak oszczędzać na paliwie i zdradzi realne sposoby na pokonanie większej ilości kilometrów na jednym baku.