Jak szybko poradzić sobie z trwale uszkodzonym pojazdem?

Kolizja lub wypadek drogowy mogą przydarzyć się każdemu, niezależnie od umiejętności i doświadczenia za kierownicą. W przypadku niegroźnej stłuczki czy powierzchownego otarcia wystarczy pomoc dobrego fachowca, by przywrócić pojazdowi walory estetyczne. Sytuacja jednak komplikuje się przy poważnym wypadku, w efekcie którego samochód nie może powrócić na drogę. Czy w takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest auto kasacja? Podpowiadamy, jak szybko poradzić sobie z trwale uszkodzonym pojazdem.

Gdzie sprzedać powypadkowy samochód?

Powypadkowe samochody bardzo często wymagają sporych ingerencji całego zespołu fachowców – od mechanika, przez specjalistę od elektroniki samochodowej, aż po lakiernika. Nic dziwnego, że na takie auta zdecydowanie trudniej znaleźć zdecydowanego kupca.

 Cennym źródłem inspiracji dla tych, którzy planują podjąć takie wzywanie, może być artykuł „Jak szybko sprzedać auto w Poznaniu?„, którego autor opisał różne warianty sprzedaży auta. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim samodzielną sprzedaż przez popularne portale czy media społecznościowe, ale również skupy samochodów używanych i lokalne giełdy. Warto jednocześnie podkreślić, że niesprawne pojazdy nie budzą większego zainteresowania inwestorów, a sam proces ich poszukiwania może być czasochłonny i demotywujący, zwłaszcza gdy zależy nam na szybkim zbyciu uszkodzonego auta.

Czy samodzielna sprzedaż uszkodzonego auta jest możliwa?

Samodzielna sprzedaż uszkodzonego samochodu jest możliwa, choć – jak nietrudno się domyślić – nie jest to łatwe zadanie. Więcej o tym zagadnieniu przeczytać można w artykule „Jak sprzedać auto po wypadku lub kolizji w Poznaniu?„, w którym szczegółowo przeanalizowano szansę na korzystne zbycie pojazdu, wymagającego sporych inwestycji, by móc bezpiecznie powrócić na drogi. Jak pokazuje praktyka, powodzenie takiego przedsięwzięcia zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia auta. Jeśli, z różnych względów, nie może ono przejść badań technicznych, zainteresowanie potencjalnych kupców gwałtownie maleje, zwłaszcza, że takie samochody nie są objęte prawem roszczeń z tytułu rękojmi. Dlatego też zdecydowanie lepszym, a zarazem szybszym rozwiązaniem, będzie z pewnością sprzedaż uszkodzonego pojazdu do skupu aut powypadkowych.

Kiedy warto rozważyć sprzedaż pojazdu do skupu?

Sprzedaż auta do skupu samochodów używanych to wyjątkowo korzystne rozwiązanie. Warto pamiętać jednak, że większość tego typu firm skupuje wyłącznie pojazdy, nadające się jeszcze do dalszego użytku, po dokonaniu w nich niezbędnych napraw. Oferty skupów aut opierają się w znacznej mierze na indywidualnej wycenie, która może być dokonana zarówno w siedzibie firmy, jak i w miejscu zdarzenia drogowego czy na posesji klienta. Stąd niesprawne auta przewożone są lawetą do miejsca sprzedaży. Takie rozwiązanie niesie ze sobą cały szereg wymiernych korzyści. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim:

  • łatwy kontakt i szybką sprzedaż uszkodzonego pojazdu,
  • profesjonalne wsparcie w trakcie dopełniania wszelkich formalności,
  • atrakcyjne ceny za pojazdy powypadkowe, które nie budzą zainteresowania potencjalnych kupców na wtórnym rynku motoryzacyjnym.

Czy naprawa powypadkowego auta jest opłacalna?

Naprawa powypadkowych samochodów nie zawsze jest opłacalnym rozwiązaniem. Warto je jednak rozważyć w sytuacji, gdy:

  • posiadamy ubezpieczenie AC, które pozwoli pokryć znaczną część kosztów takiej inwestycji,
  • koszty naprawy nie przewyższają realnej wartości auta, co jest bardzo częste w przypadku starszych pojazdów z bagażem doświadczeń.

Nie zawsze warto również dokonywać napraw, by sprzedać powypadkowy samochód. Takie pojazdy osiągają bowiem znacznie niższe ceny w porównaniu do tych, które nie brały udziału w kolizji. Dlatego też należy dokładnie rozważyć wszystkie możliwości, by wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Kiedy kasacja samochodu staje się koniecznością?

Kasacja samochodu po wypadku jest koniecznością, gdy uszkodzenia są tak duże, że ich naprawa staje się nieopłacalna lub wręcz niemożliwa. To idealne rozwiązanie dla właścicieli aut, które nie będą mogły już powrócić na drogi. Takie samochody transportowane są przy pomocy lawety, by następnie trafić w ręce profesjonalistów. 

Dla wielu kierowców z pewnością nie jest to łatwa decyzja. Pozwala ona jednak na częściową rekompensatę strat, zasilając tym samym budżet, przeznaczony na zakup nowego pojazdu. Wybierając stację demontażu warto pamiętać jednak, że placówka musi posiadać upoważnienie wojewody, na podstawie którego wydawane są zaświadczenia o kasacji. To właśnie one stanowią podstawę do legalnego wyrejestrowania samochodu w stosownym urzędzie.