Czy sprzedaż auta na złom się opłaca?

Stary, wysłużony samochód to zwykle tylko zbędny kłopot, bo średnio taki pojazd nadaje się do jazdy, a trzeba go gdzieś trzymać i płacić za utrzymanie. Jak się go jednak legalnie pozbyć i czy będą w ogóle chętni na jego odkupienie?

Jak wygląda złomowanie pojazdów?

Złomowanie to po prostu fizyczne zniszczenie samochodu, który nie nadaje się już do dalszej eksploatacji. Na złom trafiają więc pojazdy bardzo stare, mocno zniszczone, których nie ma sensu dalej naprawiać, oraz auta po ciężkich kolizjach, zakwalifikowane przez ubezpieczyciela jako szkoda całkowita. Właściciel auta nie może go zniszczyć samodzielnie, ponieważ taki demontaż musi się odbywać w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego – regulują to odpowiednie przepisy.

Za złomowanie odpowiadają licencjonowane stacje demontażu pojazdów i przed sprzedażą swojego auta zawsze należy sprawdzić, czy wybrana placówka na pewno działa legalnie – zgoda na prowadzenie tego typu działalności jest wydawana przez Marszałka Województwa. Stacje demontażu pojazdów zazwyczaj posiadają własne lawety, dzięki czemu kierowca nie musi jeszcze dodatkowo organizować transportu wraku przeznaczonego do utylizacji.

W ramach kasacji pojazdu stacja demontażu unieważnia tablice rejestracyjne, kartę pojazdu i dowód rejestracyjny. Właściciel zezłomowanego samochodu otrzymuje dokument potwierdzający legalną kasację i z tym zaświadczeniem kierowca musi się zgłosić do właściwego wydziału komunikacji aby wyrejestrować pojazd. Formalności urzędowych należy dopełnić w przeciągu 30 dni od zezłomowania auta.

Czy na złomowaniu samochodu można zarobić?

Stacja demontażu nie pobiera opłat za kasację wraku, choć to zależy od masy oddawanego pojazdu. Auto przeznaczone do złomowania musi ważyć co najmniej 90 procent masy wpisanej do dowodu rejestracyjnego, w przeciwnym razie za każdy brakujący kilogram będzie naliczona opłata. Dodatkowo stacja może policzyć wyższą stawkę, jeśli brakować będzie konkretnych podzespołów.

Za sam wrak stacja demontażu pojazdów płaci niewiele, dlatego bardziej opłacalnym rozwiązaniem może być skup aut w Bydgoszczy (https://kupimyauto.com/), w którym również przyjmowane są stare samochody. Formalności w skupie wyglądają nieco inaczej – ze skupem najczęściej podpisuje się umowę kupna-sprzedaży, a przejęte auto wcale nie musi trafić na złom.

Dlaczego warto zezłomować samochód legalnie?

Niezależnie od tego, czy auto trafi do stacji demontażu, czy przejmie je https://kupimyauto.com/skup-aut-torun/ skup aut w Toruniu, legalnie działająca placówka wystawia dokumenty potwierdzające kasację bądź sprzedaż. Dokumentacja jest niezbędna do wyrejestrowania pojazdu, i dopóki kierowca tego nie zrobi, wciąż będzie musiał opłacać składkę OC, również kiedy auto przestało fizycznie istnieć. Po wyrejestrowaniu kierowca może ubiegać się o zwrot niewykorzystanej części składki – wniosek o zwrot składa się u swojego ubezpieczyciela.

Sprzedaż samochodu na nielegalne złomowisko grozi również tym, że pojazd może zostać wykorzystany do przestępstwa, a wtedy konsekwencje ponosić będzie prawny właściciel auta.