Ostatni czas był dla branży transportowej szczególnie aktywny. Wzrost zapotrzebowania na usługi przewozowe wspiera rozwój zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw powodując niejednokrotnie potrzebę rozbudowania posiadanej floty pojazdów. Jakie naczepy najlepiej sprawdzą się w transporcie? Na jakie produkty postawić by pomagały w funkcjonowaniu firmy się przez lata i zagwarantowały najwyższą jakość usług?
Czym jest naczepa i dlaczego jej wybór ma znaczenie?
Na drogach spotkać można wiele wersji samochodów ciężarowych. Przewożony na nich ładunek zależnie od branży producentów jest głównym motywem wyboru odpowiedniego środka transportu.
Naczepy to pojazdy drogowe bez własnego napędu. Ich głównym wyróżnikiem jest to, że przednia część produktu – a przez to również znaczna część przewożonego wewnątrz ładunku – ułożona jest na przyłączonym ciągniku siodłowym (pojeździe silnikowym).
Do dyspozycji mamy różne rodzaje naczep. Najpopularniejsze z nich to:
- Naczepa kurtynowa – zwana inaczej firanką czy plandeką. Uniwersalna naczepa ogólnego zastosowania. Pozwala na transport towarów różnych wymiarów i objętości – przewożonych na paletach, w big bagach czy luzem.
- Naczepa chłodnia – tego rodzaju naczepy wyposażone są w agregat chłodniczy chroniący towar przez zbytnim nagrzaniem. Najczęściej wykorzystywane są do przewozów towarów łatwo się psujących, np. leków, warzyw czy owoców.
- Naczepa wywrotka – przez użytkowników nazywana też wanną lub patelnią. Stworzona z aluminium lub stali naczepa wykorzystywana jest do transportu materiałów sypkich, np. piasek czy zboże.
- Naczepa podkontenerowa – wykorzystywana jako podstawa dla kontenerów czy nadwozi wymiennych, np. kontenery morskie.
Podobnym rozwiązaniem tego typu są zestawy BDF, wykorzystywane w transporcie intermodalnym.
Wybierając odpowiednie dla siebie rozwiązanie należy przede wszystkim uwzględnić specyfikę i zakres działalności firmy. Warto również przeanalizować jej możliwe ścieżki rozwoju, by zakup nowej naczepy był dobrą inwestycją na lata.
Naczepy w samochodach ciężarowych – pełne bezpieczeństwo ładunku
Poza rozróżnieniem naczep ze względu na zastosowanie warto również zwrócić uwagę na ich cechy szczególne – sposób wykonania, wymiary czy wykorzystany materiał.
Warto przy wyborze odpowiedniego sprzętu zwrócić uwagę na jego masę własną. Zastosowanie lekkich materiałów przy produkcji daje możliwość na zwiększenie obciążenia w pojeździe przy równoczesnym stosowaniu się do obowiązującego prawa i DMC.
Odpowiednie przemyślenie dostępnych na rynku możliwości podczas wyboru nowej naczepy może dać możliwość na zakup odpowiedniego pojazdu na lata. W kategorii: producent naczep i przyczep, Polskie marki znajdują się wśród najbardziej znaczących w Europie, tworząc własne innowacyjne rozwiązania dla przyszłości całego transportu.