Pędzel malarski – jak wybrać właściwy?

Do malowania ścian najczęściej jest wykorzystywany wałek. Dzięki dobrze dobranemu wałkowi prace malarskie możemy wykonać szybko i sprawnie.

Są jednak miejsca i zakamarki, gdzie wałek się nie sprawdza i wtedy na scenę wraca tradycyjny pędzel. W sklepach i marketach mamy ogromny wybór pędzli, nie tylko, jeśli chodzi o kształt, ale i rodzaj włosia oraz rozmiar. Jakie pędzle wybrać? Jak dobrać pędzel do rodzaju malowanej ściany i typu farby?

Włosie syntetyczne czy naturalne?

Pierwszy podział, jakiego możemy dokonać wybierając pędzel, to podział ze względu na rodzaj włosia. Tańsze i popularniejsze są pędzle z włosia syntetycznego. Najczęściej jest to nylon lub poliester. Są odporne na wodę, ale lepiej nie stosować ich w przypadku farb na bazie rozpuszczalników organicznych. Powinny być starannie przechowywane, bo włosie syntetyczne szybko się odkształca i łamie.

Drugi rodzaj włosia, to włosie naturalne. Najczęściej pędzle wykonuje się z włosia końskiego lub świńskiego. Są to produkty nie tylko naturalne, ale bardzo trwałe. Nie łamią się, nie ulegają uszkodzeniu mechanicznemu. Przy malowaniu farbami z włosia naturalnego należy pamiętać, że jest to produkt, który łatwo wchłania wodę. Zbyt duża ilość wilgoci na pędzlu może powodować tzw. smużenie. Z tego powodu tego typu pędzle nie są polecane w przypadku farb wodorozcieńczalnych, ale zdecydowanie do malowania farbami olejnymi i rozcieńczalnikowymi.

Najpopularniejsze rodzaje pędzli

Podstawowa zasada w doborze pędzli brzmi: im większa powierzchnia do malowania, tym pędzel powinien być większy. Warto posiadać podstawową wiedzę na temat rodzajów pędzli, by właściwie je dobrać.

Pędzle płaskie – inaczej nazywane są angielskimi. idealnie nadają się do pomalowania niewielkich powierzchni, zwłaszcza wszelkich „złączeń”, np. łączenia ściany z sufitem lub ścian nawzajem ze sobą. W sklepach można kupić pędzle płaskie o różnej szerokości i gęstości. Uważane są za najbardziej uniwersalne produkty malarskie, szczególnie polecane są do malowania drewna i metalu.

Pędzle płaskie kątowe – inaczej zwane są kaloryferowymi ze względu na długą wygiętą rączkę. To dzięki niej można dotrzeć do najtrudniejszych i najbardziej newralgicznych zakamarków. Bardzo dobrze maluje się nimi właśnie kaloryfery i piecyki.

Pędzle płaskie grube – zwane też ławkowcami są używane przy malowaniu większych powierzchni. Stosowane są przy nanoszeniu kleju do tapet, gruntowania ścian i sufitów, do malowania ścian pokrytych gruboziarnistym tynkiem lub innych nieregularnych powierzchni. Są to pędzle z naturalnym włosiem, więc na malowanej ścianie widać ich wyraźną fakturę, zatem nie sprawdzą się przy malowaniu gładkich ścian.

Pędzle okrągłe – ich włosie jest ścięte w kształt stożka. Taki kształt narzędzia sprawia, że nadaje się do nanoszenia precyzyjnych poprawek, albo malowania niewielkich powierzchni. Są chętnie wykorzystywane do malowania drewnianych okien i drzwi oraz w pracach dekoracyjnych. Specjaliści często przycinają włosie takich pędzli stosowanie do potrzeb.

Pędzle specjalistyczne – obejmują różnego typu pędzle, które są używane przez specjalistów do precyzyjnych i specyficznych prac. Do tej grupy zalicza się np. pędzle bez rączki, wykorzystywane w malowani elementów dekoracyjnych lub pędzle skośne, które służą do malowania ostrych krawędzi.

Uniwersalne zestawy pędzli

Przygotowując się do większych prac budowlanych lub remontu, warto posiadać nie pojedyncze pędzle, ale cały ich zestaw. Mogą się one przydać w najmniej spodziewanych momentach wykonywanych prac. Podstawowy zestaw liczy około dwunastu pędzli. W takim zestawie występują narzędzia do malowania większych powierzchni, ale i elementów niewielkich, detali trudno dostępnych. Są to najczęściej są pędzle z włosia syntetycznego. Uważane za bardziej uniwersalne, bo można je używać bez względu na to, czym malujemy. Niestety są mniej trwałe.

Jak zadbać o pędzle?

To, jak zadbamy o pędzle po malowaniu zależy przede wszystkim od rodzaju użytej farby. Jeśli korzystaliśmy z farb akrylowych lub lateksowych, wystarczy je umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła lub rozpuszczalnika. W przypadku farb olejnych można to zrobić na dwa sposoby. Pędzle można pozostawić na dwie, trzy godziny w wodzie z dodatkiem amoniaku. Drugi sposób to woda z podgrzanym octem. Za każdym razem obowiązują proporcje 1:1. Po wyjęciu pędzli z roztworu trzeba je dokładnie opłukać w letniej wodzie. Wysuszone pędzle przechowujemy w pozycji wiszącej.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska portal budowlany budnews.pl

fot. Ralphs Fotos, pixabay

 

Zamieszczono w: Blog