Tradycyjne mechaniczne dyski twarde HDD są najczęstszym rodzajem pamięci, ponieważ są stosunkowo niedrogie i oferują ogromne pojemności.
Jednak znacznie zwiększają wagę i grubość laptopa oraz generują zarówno ciepło, jak i hałas. Występują w dwóch standardowych prędkościach. Dysk 5400 obrotów na minutę wystarcza do codziennego przeglądania stron internetowych, wysyłania wiadomości e-mail i tworzenia dokumentów, ale dysk 7200 obrotów na minutę przesyła dane szybciej i warto go rozważyć, gdy regularnie pracujesz z dużymi plikami. Dyski półprzewodnikowe, znane również jako dyski SSD, lub w przypadku Apple pamięć flash, są wielokrotnie szybsze niż dyski twarde, ale zazwyczaj oferują znacznie mniejszą pojemność. Dyski SSD oferują również ogromne zalety pod względem wielkości fizycznej, masy i wydajności energetycznej, a także niewielkiej produkcji ciepła i bezgłośnej pracy, co czyni je idealnym wyborem dla smukłych, lekkich laptopów. I w przeciwieństwie do dysków twardych, dyski SSD nie mają ruchomych części, które mogą ulec zużyciu. Niektóre laptopy wykorzystują dyski SSD do całej pamięci. Inni producenci poświęcają mniejszy dysk SSD na system operacyjny i aplikacje, umożliwiające szybsze uruchamianie, oraz dodają tradycyjny dysk twardy do ogólnego przechowywania danych. Podobnie jak w przypadku komputera stacjonarnego, dysk SSD sprawi, że laptop uruchomi się szybciej i stanie się znacznie szybszy i bardziej responsywny, dlatego warto sprawdzić, czy możesz sobie na to pozwolić. W przeciwieństwie do komputera stacjonarnego nie można po prostu kupić małego dysku SSD dla systemu operacyjnego i włożyć tani dysk twardy na pliki osobiste. Zdecydowana większość laptopów ma miejsce tylko na jeden dysk, więc musisz się upewnić, że jest wystarczająco duży. Niektóre bardzo tanie laptopy w stylu netbooków, mają 32 GB przestrzeni dyskowej, co ledwo wystarcza na Windows 10 i niektóre pobrane aktualizacje. Zaleca się użycie dysku SSD o pojemności 120 GB i to tylko wtedy, gdy przechowujesz większość swoich plików w chmurze. Jeśli Twój laptop jest przeznaczony do użytku domowego i przechowywania gigabajtów zdjęć i muzyki, powinieneś wybrać model z co najmniej 500 GB pamięci. Niektóre mają hybrydowe dyski SSHD, które łączą wolny mechaniczny dysk twardy HDD z małą pamięcią podręczną SSD. Dyski te przechowują często używane dane, dzięki czemu mogą przyspieszyć uruchamianie i przyspieszyć ładowanie najczęściej używanych programów. Stanowią dobry kompromis, jeśli nie możesz sobie pozwolić na duży dysk SSD.
Obecnie laptopy z wyższej półki mają dyski SSD, które wykorzystują standard PCI-Express (PCIe). Często są one kilkakrotnie szybsze niż zwykły dysk SSD i mogą znacznie różnić się od wydajności. Samodzielnie instalując dysk SSD zaoszczędzisz na kosztach. Sklepy komputerowe zazwyczaj wyceniają cenę komponentów, które instalują dla klientów. Kupując dysk SSD bezpośrednio od dużego producenta, możesz zaoszczędzić na kosztach dysku SSD i uniknąć niepotrzebnych narzutów i marży. Kiedy sklep komputerowy instaluje na twoim komputerze dysk SSD, zazwyczaj pobiera drogą stawkę godzinową lub stałą opłatę instalacyjną. Chociaż opłaty różnią się w zależności od sklepu komputerowego, mogą one sięgać nawet połowy kosztu aktualizacji dysku SSD, co samo w sobie stanowi dodatkowy koszt. Instalując dysk SSD samodzielnie, unikniesz płacenia za coś, co można było zrobić w ciągu kilku minut. Jeśli szukasz dysku SSD do swojego laptopa czy komputera, nie zastanawiaj się dłużej i zajrzyj na stronę https://vobis.pl/dyski-adata-ssd, a z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Możesz odłożyć na bok konieczność zakupu nowego komputera. Często ludzie kupują nowe komputery, ponieważ ich stary system działał wolno. Jednak dzięki dyskowi SSD, który jest znacznie szybszy niż dysk twardy, problem ten można łatwo rozwiązać. Za ułamek ceny nowego systemu dysk SSD natychmiast zapewnia komputerowi nowy wzrost wydajności pracy. Przedłuż żywotność systemu i unikaj nadmiernych wydatków na zakup nowego komputera.