Części eksploatacyjne w samochodach ciężarowych

Eksploatacja samochodów ciężarowych jak we wszystkich pojazdach wiąże się z koniecznością wymiany pewnych elementów, przeprowadzenia badań kontrolnych.

Należy pamiętać o wymianie wszystkich płynów takich jak płyn chłodniczy, olej silnikowy czy olej skrzyni biegów. Dodatkowo należy zadbać o filtry, z pewnością będzie to filtr oleju który będzie wyłapywał wszystkie nieczystości, opiłki metalu, które mogą pojawiać się w bloku silnika. Oczywiście zatkanie filtr mógłby powodować gromadzenie się na tłokach różnego rodzaju zanieczyszczeń, przez co olej nie spełniałby swojego zadania.

Części eksploatacyjne w samochodach ciężarowych

Jakie części do tirów należy wymieniać podczas eksploatacji pojazdów?

Dodatkowo powinniśmy zadbać o filtr powietrza oraz filtr paliwa. Silnik napędzany jest za pomocą mieszanki paliwa oraz powietrza. Powietrze pobierane jest z poprzez filtr, który ma za zadanie wyłapanie wszystkich nieczystości, będzie to przykładowo kurz, pył różnego rodzaju zanieczyszczenia które występują na drodze. Dodatkowo konieczny będzie filtr paliwa, który pozwoli na filtrowanie dostarczonego z baku paliwa, zanim zostanie przekazane ono do spalania. Filtry tego typu mogą wyłapywać cząstki stałe, także wodę która może niekiedy znaleźć się w gorszej jakości paliwie.

W samochodach ciężarowych spotyka się także filtry AdBlue, jest to domieszka stosowana do paliwa. Dodatkowo wymienia się filtr kabinowy, jest to filtr który oczyszcza powietrze, które dostaje się do kabiny, jest to ważne aby wyłapał różnego rodzaju zanieczyszczenia, aby kierowca mógł oddychać czystym powietrzem. Często wymienia się także elementy zawieszenia, klocki hamulcowe czy elementy układu wydechowego.

Innymi elementami które należy sprawdzić w razie, a w razie problemów wymieniać są drążki rozporowe czy też belki naburtowe, które odpowiadają za bezpieczeństwo przewożonych towarów. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na pasy mocujące, łańcuchy czy też napinacze, które cały czas pracują podczas transportu. Obecnie części do tirów możemy zakupić w sklepach internetowych, które posiadają duży wybór części eksploatacyjnych, oraz elementów służących do mocowania przewożonych towarów. Daje to możliwość znalezienia odpowiednich podzespołów dla danej marki i modelu pojazdu.